Co Krawiec szyje?

kzarecka

2008-11-03

co_krawiec_szyje_160Krawiec - pasjonat zawodu powoli odchodzącego w przeszłość. Krawiec - Janusz Wiśniewski. Nie, nie ten od słynnej na lewo i prawo "Samotności w Sieci". Nasz kolejny Wiśniewski to krawiec elitarny, właściciel zakładu, w którym szyje się ubrania skrojone na miarę. Niby nic szczególnego, ale owe ubrania trafiają do prezydentów, premierów, biznesmanów i artystów. Teraz zadebiutował w zupełnie innym kręgu - pisarzy. I w ten oto sposób trafia do nas "Życie skrojone na miarę". Jak stwierdziła Marta Sawicka, autor może stać się objawieniem literatury popularnej.



O książce - Kiedy poznajemy głównego bohatera powieści, Piotra Kowalskiego, ma 3 lata. Czytając ostatnią stronę pierwszego tomu książki "Życie skrojone na miarę", widzimy Piotra, który ma już za sobą przygody erotyczne, miłości i męskie przyjaźnie. Są w jego życiu fakty z których jest dumny, ale i takie, których zawsze będzie się wstydził.
Te dwa odległe od siebie o 30 lat wydarzenia wypełnia świetnie opowiedziana historia o życiu w ogóle, o uczuciach, marzeniach, zawodowych ambicjach, klęskach i sukcesach. Wraz z Januszem "Krawcem" Wiśniewskiem podążamy śladami bohatera wpisanymi w historię PRL-u, w procesy zmian społecznych i kulturowych, widzianych z perspektywy właściciela małego, z upływem coraz większego, zakładu krawieckiego.

Marcin Wilk: - Jest to z całą pewnością jedna z tych książek, która wywoływać może w wielu czytelnikach poczucie ambiwalencji i niejednoznaczności. Takiego bohatera przyrównałbym do postaci wujka na imieninach. Czasem czujemy się zażenowani w jego towarzystwie, czasem też nam wstyd za jego rubaszne dowcipy, ale zawsze chętnie słuchamy jego historyjek - bez względu na to, czy są zmyślone, czy prawdziwe.

Leszek Bugajski: - Nie przypominam sobie w polskiej literaturze powojennej utworu, który dałoby się porównać z powieścią Wiśniewskiego – napisanego z takim epickim rozmachem i z takiej perspektywy pokazującego rzeczywistość PRL-u, i tak intensywnie skupionego na opisie materialnej strony świata. Ta ostatnia cecha powieści Wiśniewskiego sprawia, że jest ona (będzie w przyszłości?) znaczącym materiałem źródłowym pomocnym w rekonstrukcji wyglądu odchodzącego w przeszłość świata, a w każdym razie tej jego części, której nie da się zamknąć w archiwach czy której archiwa nie są w stanie ocalać od zapomnienia.

Janusz "Krawiec Wiśniewski, "Życie skrojone na miarę"; Wydawnictwo: Bliskie; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 352; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-925602-4-1

KaHa

Tagi: Janusz Wiśniewski, Życie skrojone na miarę, książka, Krawiec, samotność w sieci,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany