Literacka Nagroda NIKE 2010 dla...

kzarecka

2010-10-05

literacka_nagroda_nike_2008_160... Tadeusza Słobodzianka. Autor został wyróżniony za książkę "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach". To dramat osnuty na historii Jedwabnego. (...) Nagradzamy Tadeusza Słobodzianka (podkreślam to mocno) nie za odwagę podjęcia trudnego tematu, w którym zbrodnia rozkłada się na tych, którzy ją popełnili, ale i na tych, którzy byli światkami, na tyh, którzy widzieli i milczeli, i na tych, którzy nie chcieli widzieć, wiedzieć i pamiętać. Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie przemyślany kreśli historię katów i ofiar, morderców i mordowanych - powiedziała przewodnicząca jury prof. Grażyna Borkowska.


Czytelnicy wybrali swój typ. Została nim książka "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" Magdaleny Grochowskiej.

Finałowa siódemka:
* Piotr Sommer - "Dni i noce"
* Jacek Dehnel - "Ekran kontrolny"
* Julia Hartwig - "Jasne niejasne"
* Magdalena Grochowska - "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu"
* Tadeusz Słobodzianek - "Nasza klasa"
* Wojciech Jagielski - "Nocni wędrowcy"
* Janusz Rudnicki - "Śmierć czeskiego psa"

nasza_klasa_160O książce laureatce NIKE 2010 - Nasza klasa" – historia dziesięciu uczniów z jednej klasy – Polaków i Żydów – opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. "Nasza klasa" to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć.


FRAGMENT

ABRAM

Drogie Koleżanki! Szanowni Koledzy! Cała Nasza Klaso!

W pierwszych słowach mego listu donoszę Wam, że dnia 18 sierpnia 1938 roku po długiej, acz ekscytującej podróży na statku "Batory" do­płynąłem do Ameryki! To było niezwykłe uczucie, gdy po wielu tygodniach morskiej podróży w zatłoczonej kajucie wyłoniła się zza horyzontu Statua Wolności. Wszyscy na statku oszaleli. Krzyczeli i cieszyli się.

Następnym przeżyciem było przejście przez punkt graniczny na Ellis Island. Czekałem wraz z tysiącami uciekinierów z całego świata. Żydów, Włochów, Irlandczyków i Azjatów. Czekaliśmy przez dwa dni w kolejce na decyzję, czy zostaniemy odesłani z powrotem, czy też przyjęci do nowego świata. Kiedy przyszła nareszcie moja kolej i urzędnik zapytał:

– What’s your name?

– Abram Piekarz – odpowiedziałem.

– Abram what?

– Piekarz – powiedziałem i dodałem po angielsku – Baker.

– OK! – powiedział i napisał: "Abram Baker".

I tak to, Moi Drodzy, wasz Abram Piekarz został Abramem Bakerem!

Jaki z tego wniosek? Trzeba uczyć się, uczyć i uczyć. Zwłaszcza języków obcych, a szczególnie angielskiego. Dzisiejszy świat tego wymaga. Pamiętajcie Moi Drodzy Koledzy i Moje Szanowne Koleżanki!

Wasz na zawsze – Abram Baker

PS. Niech czuwa nad Wami Bóg Wszechmogący!

MENACHEM do Dory

To co? Jedziemy do kina? Moim nowym rowerem?

DORA

Wiesz, co ojciec powiedział? Ojciec powiedział: Jak cię zobaczę z Me­nachemem na tym jego nowym rowerze, to zostaniesz tam na dłużej! Pojedź z Zochą.

ZOCHA

Co z Zochą?

DORA

Chcesz pojechać do kina z Menachemem? Na tym jego nowym ro­werze?

ZOCHA

Wejdź do ksiegarni

KaHa

Tagi: Literacka Nagroda Nike, nike,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany