Hity wydawnicze z USA

gwkamiński

2007-05-25

nytimeslogo

New York Times jest w moim pojęciu jedną z niewielu w USA gazet, które tak naprawdę piszą właściwie o wszystkim. Ponadto, w przeciwieństwie do innych serwisów, strona internetowa New York Times’a zawiera klasyczny podział na kategorie Arts (Sztuki Piękne), w której można odnaleźć Books (czyli Książki), w przeciwieństwie na przykład do New York Post, który to ogranicza się jedynie do umieszczania nowości w dziale Entertainment (czyli Rozrywka), informujących o nadchodzących koncertach, imprezach, czy najnowszych grach komputerowych, nie mówiącym zaś ani słowa o książce. Do przejrzenia pierwszych dziesięciu pozycji z listy bestsellerów New York Times zapraszamy nie tylko czytelników, lubiących niekiedy przeczytać książkę w oryginale, ale także wydawców zainteresowanych niekiedy kupnem praw do pozycji, która zyskała już sobie silną pozycję na amerykańskim rynku wydawniczym.

1. Dean Koontz, The Husband, (Mąż)

1Kolejny błyskotliwy i utrzymany w stylu Hitchock’a i Cornella Woolricha, thriller od Koontz’a, który, jak pozostałe, zyskał sobie miano bestsellera. Pewnego pięknego wieczora, Mitchell Rafferty, ogrodnik z Południowej Kalifornii odbiera swoją dzwoniącą natrętnie komórkę. W czasie krótkiej rozmowy z nieznajomym numerem, dowiaduje się, że jego żona została porwana i ma trzy dni na to, by zebrać 2 miliony dolarów okupu. Oczywiście, jak to zwykle bywa w opowieściach o porwaniach i okupach, Mitchell ma całkowity zakaz wzywania policji. By potwierdzić znaczenie swych słów jeszcze w trakcie rozmowy telefonicznej, porywacz radzi Mitch’owi skierować swój wzrok na spacerującego przed jego domem mężczyznę. W tej samej sekundzie, w której Mitch odwraca wzrok wspomniany mężczyzna pada rażony strzałem znikąd. Od teraz kochający mąż musi uważać, by przy okazji przesłuchań przez policję, zainteresowaną tajemniczym morderstwem, nie szepnąć ni słowa na temat porwania żony.


2. Sara Gruen, Water for Elephants, (Woda dla słoni)

2Woda dla słoni to wspomnienia Jakuba Jankowskiego (Jacob Jankowski), dziewięćdziesięciokilkuletniego rezydenta domu starców w USA. Rodzice Jakuba giną w wypadku samochodowym dokładnie tydzień przed najważniejszym dla niego egzaminem końcowym na wydziale weterynarii w Cornell. Po ich pogrzebie osieroconemu w tak nagły sposób Jakubowi nie udaje się napisać testu pomyślnie. Jedyna praca, jaką udaje mu się znaleźć to stanowisko opiekuna zwierząt w wędrownym cyrku. W okresie kryzysu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych Bracia Benzini, jego pracodawca jest cyrkiem raczej drugorzędnej kategorii. Powieść Sary Gruen to historia życia Jakuba i jego pracy w cyrku. Autorka nie oszczędza czytelnikowi niezwykle naturalistycznych, pełnych brutalności opisów codziennych scen z życia cyrku Braci Benzini. Już na samym początku poznajemy się z wujkiem Alem, demonicznym impresariem, który ma w zwyczaju policzkować każdego, kto wejdzie mu pod rękę tylko, dlatego, że istnieje taka możliwość. Zaś August, treser jest udokumentowanym przypadkiem schizofrenii paranoidalnej, przejawiającej się w częstych atakach, których ofiarą, prócz zwierząt pada zazwyczaj Jakub. Gruen ukazuje również straszliwe warunki, w jakich cyrk przetrzymuje zwierzęta, bite, niedożywione lub też karmione zepsutą żywnością, czasem nawet wykorzystywane seksualnie. Woda dla słoni mimo swej dosłowności nie byłaby aż tak autentyczna, gdyby nie szeroko pojęte rozeznanie Gruen w cyrkowej tradycji, zwyczajach i przede wszystkim terminologii, będących wynikiem niezwykle starannego opracowania przez autorkę poruszanego tematu.


3. Cormac McCarthy, The Road, (Droga)

3Droga to znakomita powieść Cormaca McCarthy’ego, będąca interesującym połączeniem motywu miłości i troski ojca o syna, realizowanego na płaszczyźnie post-apokaliptycznej wizji świata. Nie wiadomo do końca, z jakiej przyczyny, katastrofy nuklearnej, czy też uderzenia meteorytu globalna potęga Stanów Zjednoczonych zmienia się w całkowitą ruinę. Znakomita większość ocalałych organizuje się w grupy kanibali, napadające na pozostałych rozbitków, przemierzających pustkowia w poszukiwaniu porzuconych zapasów żywności. Dwójka głównych bohaterów Drogi to właśnie tacy śmiałkowie, ojciec i syn, uciekający do południowo-wschodnich Stanów, gdzie mają nadzieję odnaleźć lepsze ze względu na klimat miejsce do życia. Ich jedyną bronią jest stary rewolwer i dwie kule, nie wzięli go jednak na wypadek, gdyby trzeba było się bronić. Pieczołowicie przechowywany oręż ma pomóc w odebraniu sobie życia, w razie, gdyby zostali pojmani przez zwyrodniałych ludożerców. Wędrujący ojciec, mimo śmiertelnej choroby, chce za wszelką cenę zapewnić swemu synowi bezpieczeństwo i utrzymać w nim przekonanie, że mimo tak wielkiego kryzysu i przykładów całkowitego zwyrodnienia, gdzieś tam są jeszcze ludzie, dla których ważne są dobroć, uczciwość i moralność. Za sprawą Oprah Winfrey Book Club, który wybrał „Drogę” jako swój typ, powieść McCarthy’ego praktycznie bezustannie znika z księgarnianych półek w USA.


4. Debbie Macomber, Susannah's Garden , (Ogród Zuzanny)

4 W nowej powieści autorka bestsellerów Macomber w sposób szczery i błyskotliwy przedstawia historię pewnej rodziny. W wieku 50 lat jedna z mieszkanek Seattle, Susannah Nelson wcale nie jest zadowolona ze swojego życia. Ma oddanego męża, dwójkę nastoletnich dzieci i satysfakcjonującą karierę nauczycielki, więc wydawać by się mogło, że narzekać w takiej sytuacji wręcz nie wypada. Przy tym wszystkim jednak Susannah nadal nosi żałobę po niedawno zmarłym ojcu, jej matka z dnia na dzień coraz mniej radzi sobie sama i całymi dniami siedzi bezczynnie, wspominając Jake’a Presleya, jej miłość z ogólniaka. To, że Jake przepadł jak kamień w wodę 30 lat temu nie przeszkadza jej w tym w ogóle. Gdy Susannah decyduje się przenieść się do rodzinnego miasteczka, Colville w stanie Waszyngton na okres wakacji, by opiekować się matką, postanawia zrobić coś z jej ciągłymi lamentami – chce znaleźć Jake’a. Po przybyciu Susannah, mimo sprzeciwów, umieszcza matkę na jakiś czas w domu opieki i wpada wraz z przyjacielem z dzieciństwa, a zarazem prywatnego detektywa na trop Jake’a. Gdy napięcie pomiędzy Susanną i jej rodziną sięga zenitu, nie tylko odkrywa ona szokujące okoliczności zaginięcia Jake’a, ale także dowiaduje się, że ma to związek ze śmiercią jej wuja, brata jej matki, zaś centrum całej intrygi stanowił jej niedawno zmarły ojciec…


5. James Petterson, Mamine Paetro, The Fifth Horseman, (Piąty Jeździec)

5
Porucznik Lindsay Boxer i najnowszy nabytek Women’s Murder Club (Detektywi w Spódnicach), prokurator Yuki Castellano prowadzą dochodzenie w sprawie serii tajemniczych morderstw dokonanych na pacjentach w jednym z bardzo dobrze prosperujących szpitali. Gdy poszlaki coraz bardziej wskazują na kogoś z załogi szpitala, jego administracja stara się za wszelką cenę obronić swą dobrą reputację, zacierając wszelkie ślady i kontratakując szeregiem nagłośnionych do granic możliwości bitew sądowych. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego szybkość przerywana momentami skrajnego napięcia po raz kolejny ugruntowuje pozycję Jamesa Pattersona, jednego z najlepszych autorów powieści sensacyjnych na świecie.


6. Kim Edwards, The Memory Keeper's Daughter,
(Córka Pamiętnikarza)

6

Debiutancka powieść Edwards opowiada historię ojca, który wyparł się swojej córki i porzucił ją po narodzinach. Rozpoczyna się ona w 1964 roku, kiedy to szalejąca w Lexington w stanie Kentucky burza śnieżna paraliżuje wszystkich mieszkańców, w tym młodą, ciężarną Norę Henry i jej męża Davida, chirurga-ortopedę. Młode małżeństwo spodziewa się bliźniaków, jak stwierdzili lekarze, zdrowego chłopca i chorej na zespół Downa dziewczynki. Gdy młoda kobieta nieoczekiwanie zaczyna rodzić, David nie ma wyboru i wraz ze swoją asystentką Caroline Gill odbiera poród. Świadomy tego, że przez całe życie będzie ojcem niepełnosprawnej córki David decyduje się ją porzucić. Rozkazuje swej asystentce załatwić dziecku miejsce w sierocińcu, sam zaś okłamuje nieświadomą niczego żonę, będąca w trakcie porodu pod wpływem odurzających leków przeciwbólowych, że ich córka urodziła się martwa. Historia byłaby się zakończyła, gdyby nie fakt, że Caroline zamiast pozbywać się dziecka wywozi je do Pittsburgha. Po 25 latach od tego momentu Nora, przekonana o tym, że poroniła nadal odczuwa pustkę w sercu, David zaś przez cały ten czas czuje się winny, także ze względu na ich syna, Paula, doskonale rozumiejącego stan napięcia, jaki bezustannie utrzymuje się pomiędzy jego rodzicami. Jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona, życie rodziny Henry nigdy nie ruszy do przodu…


7. John Sandford, Dead Watch, (Patrol Śmierci)

7 Gdy Lincoln Bowe, kontrowersyjny były senator z Partii Republikańskiej znika bez śladu, Biały Dom zleca rozwiązanie tej sprawy Jacobowi Winterowi, doskonale zorientowanemu w świecie amerykańskiej biurokracji człowiekowi do zadań specjalnych. Bowe zaginął wkrótce po tym, jak wygłosił bardzo radykalne przemówienie przeciw Arlo Goodmanowi, gubernatorowi Virginii i demagogowi, dowodzącemu ochotniczą milicją, nazywaną Patrolem. Kiedy po jakimś czasie policja odnajduje ciało Bowe’a, spalone i pozbawione głowy, Biały Dom wywiera coraz większy nacisk na agenta Wintera, skłaniając go do jak najszybszego ujawnienia sprawcy. Wspomagany przez pewną siebie, seksowną wdowę po senatorze Bowe człowiek od brudnej roboty podąża śladem kolejnych śmierci, które przypuszczalnie mają utorować Goodmanowi drogę do fotelu Prezydenta…


8. Irène Némirovsky, Suite Francaise (Suita Francuska)

8

Uwielbiana w przedwojennej Francji za jej znakomitą prozę, Némirovsky, Żydówka urodzona w Rosji została wywieziona do Auschwitz w 1942, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak udało jej się ukończyć dzieło swego życia. Autorka Suite Francaise zaplanowała cykl pięciu powieści, które przetrwały nie tylko wkroczenie nazistowskich Niemiec na tereny północnej Francji, ale także i dalsze 60 lat po tym, jak Némirovsky zginęła. Wydana nakładem Vintage książka zawiera w sobie dwie pierwsze powieści. Pierwsza z nich „Czerwcowa burza” opowiada historię niezwykłego splotu losów kilku zupełnie nieznanych sobie dotychczas Paryżan, w tym snobistycznego pisarza, zamkniętego w sobie bankiera, poczciwego księdza mającego pod opieką grupkę sierot, ascetę z wyboru i parę niezwykle w sobie zakochanych ludzi. Wszyscy oni są zmuszeni opuścić w popłochu swe domostwa i uciekać na prowincję ciągnąc za sobą depczące im po piętach wojsko niemieckie. Druga powieść to „Dolce”, której wydarzenia rozgrywają się w 1941 roku w małej wiosce znajdującej się pod okupacją Niemców. Autorka ukazuje, jak uprawiającym swą ziemię chłopom, im pięknym córkom i pozostałym małomiasteczkowym kolaboracjonistom udało się żyć w zgodzie z okupantem. W przedmowie spisanej w pieczołowicie ukrywanym notesiku Némirovsky zaznaczała, że jej życzeniem było pokazanie „codziennego i emocjonanego życia zwykłych ludzi i komizmu, jaki bardzo często przynoszą one ze sobą”. Heroiczny wysiłek sprawił, że jej marzenie się spełniło.


9. Mary Higgins Clark, Two Little Girls in Blue

(Dwie Dziewczynki w Niebieskim)

9
Margaret i Steve Frawleyowie świętują trzecie urodziny swych bliźniaczek, Kathy i Kelly na przyjęciu zorganizowanym w ich domu w Ridgefield w stanie Connecticut, po czym wyjeżdżają na bankiet do Nowego Jorku. Gdy tego samego dnia wieczorem opiekunka nie odbiera telefonów, zaniepokojeni rodzice zawiadamiają policję i błyskawicznie wracają do domu. Na miejscu okazuje się, że dzieci zostały porwane, sprawca zostawił zaś list, w którym domaga się 8 mln dolarów okupu. Mimo tego, że Frawleyowie spełniają wszelkie żądania porywacza udaje im się odzyskać tylko Kelly, pozostawioną w samochodzie z martwym kierowcą i samobójczym listem, z którego wynika, że druga z bliźniaczek nie żyje. Kelly jednak upiera się, że otrzymuje telepatyczne wiadomości od swej siostry, zaś wymieniane przez nią fakty przekonują nawet najbardziej sceptycznych z detektywów i agentów FBI, zaangażowanych w sprawę.


10. J. D. Robb, Born in Death (Narodziny ze Śmiercią)

10 Osadzony w 2060 roku w Nowym Jorku bestseller piszącej pod pseudonimem Nory Roberts przedstawia kolejną sprawę niezastąpionej porucznik Evy Dallas. Śledztwo, dotyczące zabójstwa Natalie Copperfield, 26 – letniej księgowej i jej chłopaka, schodzi się w czasie z zaginięciem Tandy Willowby, ciężarnej przyjaciółki Dallas. Policjantka dowiaduje się, że zamordowana księgowa wmieszała swoją firmę w szytą grubymi nićmi aferę finansową, zaś porwanie jej przyjaciółki może nie być pierwszym i ostatnim…









Na podstawie New York Times (www.nytimes.com)

sporządził Gabriel Wiktor Kamiński

Tagi: New York Times , hity wydawnicze, bestseller, USA, książka, Dean Koontz, Sara Gruen, Cormac McCarthy, Debbie Macomber, James Petterson, Mamine Paetro, Kim Edwards, John Sandford , Irène Némirovsky, Mary Higgins Clark, J. D. Robb,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany