O pamięci

gierszewski_1601. "Pamięć w ustach żyje", tak napisałem kilka lat temu. Dziś nie pamiętam, dlaczego i co miałem wtedy na myśli. Mogę się jedynie domyślać, choć wolałbym wiedzieć, a nie się domyślać. Teraz, dziś, napisałbym inaczej: "Pamięć w słowach żyje". Ponieważ przechowywana jest właśnie w słowach, w zdaniach, w tekście napisanym, w tym wszystkim, co zostało zapisane. Gdyż ocalone zostaje jedynie to, co zapisane. Ocalone, od czego?
czytaj więcej...

Jest interes do zrobienia...

dario_160"Ile można stracić?" – zapytałby w znanym skeczu Kuba Goldberg. Wydaje się, że w polskim świecie książek, autorów, wydawców i dystrybutorów wszyscy tracą. Bo wszyscy narzekają. Czy rzeczywiście? Na wielu forach internetowych możemy przeczytać żale pisarzy, którzy za swoje dzieła dostają głodowe propozycje od wydawców. Mamy także wydawców, utyskujących na wszelkie wydatki, podatki i koszty wprowadzenia książki na rynek (czytaj: do dużych sieci sprzedaży). A jednak interes się kręci. I będzie się kręcił dalej. A ja mam pomysł, jak można pomóc i jednym, i drugim. I trzecim też.

czytaj więcej...

Spiżarnia ze zdjęciami - "Send in the clowns"

edyta_sza322ek_160Nadchodziła jesień. Urocze wzgórza Bergen z białymi, drewnianymi domkami, uczepionymi skał niczym morskie muszle burt statku, zaczęła przetykać rdza i złoto pierwszych jesiennych pocałunków. Targ rybny opustoszał. Turyści przysiadali jeszcze gdzieniegdzie w bergeńskich kafejkach, otulając się przygotowanymi na chłodniejsze dni pledami. Wszystko dookoła smutniało z dnia na dzień. Deszcz zniechęcał do fotografowania na zewnątrz, ale aparat niczym nierozumne, głodne szczenię wiercił się w torbie.

czytaj więcej...

Spiżarnia ze zdjęciami - What About Tommorow

edyta_sza322ek_160Na południu Norwegii, sto kilometrów od Oslo, nad przepięknym Oslo Fiord, znajduje się małe miasteczko o nazwie Horten. Ci, których interesuje tematyka Wikingów, znają to miejsce zapewne z powodu odkrytych tam grobów, a warto wspomnieć, że kurhany takie skrywały w sobie prawdziwy skarb: kompletne łodzie wraz z kosztownościami, żywnością, niewolnikami i zwierzętami, czyli całym bogactwem, jakie za życia posiadał Wiking. Historycy mawiają, że Borrehaugene (bo tak zwie się to miejsce) było absolutnym centrum władzy Wikingów w czasach ich panowania.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany