A jakbym Ciebie tak zamordowała?

ja_01Jest 8 marca. Przypominam. Przypominam tym wszystkim, których nie znam. Przypominam również wszystkim tym, których znam. Kobietom - by wiedziały, że mają święto (nie dopuszczajcie do uszu sformułowanych przez mężczyzn wieści typu: - Każdego dnia jest Dzień Kobiet!; rzeczywiście tak jest?; jeśli tak, to proszę w komentarzach poniżej pisać: - Ja tak mam! Ja tak mam!; głosów męskich nie liczymy!). Mężczyznom - by wiedzieli, że kobiety mają święto. I sobie - bym wiedziała, że mam święto! Zwłaszcza sobie - bom próżna!
czytaj więcej...

Duszne Indochiny

gierszewski_1601."L’Amant". "The Lover". "Kochanek". W roku 1984 ukazuje się we Francji powieść Marguerite Duras (właśc. Marguerite Donnadieu). Wybucha skandal obyczajowy i literacki. Chyba bardziej obyczajowy, bo jakże to być może, aby siedemdziesięcioletnia kobieta (pisarka!) publikowała książkę opisującą zakazaną, namiętną miłość, która z góry skazana jest na porażkę. Przecież on jest od niej (bohaterki książki) dużo starszy. Ona ma dopiero 15 lat. Ona jest Europejką, on Azjatą. Ona jest biedna, a on bogaty. Ona chce od niego tylko seksu, bo nie może chcieć miłości, gdyż ta nie zostałaby zaakceptowana przez rodzinę, sąsiadów, ogół. Jej matka i jej starszy brat chcą od niego tylko pieniędzy. Różnice między głównymi bohaterami można mnożyć. Prościej powiedzieć – dzieli ich wszystko.

czytaj więcej...

Krecie sprawy

gierszewski_1601. No, dobra, ale czy znam jakichś pisarzy izraelskich? Czy kiedykolwiek czytałem? Nie licząc Amoza Oza, którego niekoniecznie znam, ale o którym dużo słyszałem. Słyszałem, ponieważ jest jednym z tych autorów, którzy są wiecznymi kandydatami do Literackiej Nagrody Nobla. A czytałem jedynie dwie jego książki, "To samo morze" oraz "Aż do śmierci" i obie mi się nie podobały. Kogo jeszcze czytałem? Przychodzi mi na myśl Jehuda Amichaj, Natan Zach i Jakow Besler, ale oni są poetami, więc to się nie liczy. Może Miriam Akavia. Może Ida Fink. Może Avigdor Dagan. Jak sobie przypominam książki tych autorów, to już wiem, dlaczego nie przepadam za prozą izraelską.

czytaj więcej...

Co to za miłość?gierszewski_1601. Są książki, których nie da się przełożyć na obrazy. Są książki, wobec których kino jest bezsilne. Są książki należące do kanonu Wielkiej Literatury Światowej, których adaptacje nie zostają automatycznie wliczone do kanonu Wielkiej Kinematografii Światowej. Są książki, które na dużym ekranie tracą cała swoją magię. Gdybym miał, tak na szybko z głowy, wymienić jeden film, będący adaptacją, który jest równie dobry co książka, to powiedziałbym...
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany