W poszukiwaniu sensów

yellow_160Marta Magaczewska zadebiutowała w ubiegłym roku książką "Zaćmienie", w której swoje bretońskie doświadczenie przekuła w interesującą opowieść o emocjach bohaterów uwikłanych w tajemniczą i niejednoznaczną historię. Kolejna rzecz w dorobku młodej pisarki to "Bahama yellow" – proza niejednoznaczna, ale wciągająca; udowadniająca, że autorka rozwija się, śmiało grając słowem i wyobraźnią - przy tym doskonale radząc sobie z rytmiką opowieści...

czytaj więcej...

Cień mojego dziecka

cien-mojego-dziecka_160Coś przerażającego jest w tej okładce... Fragment, który zaraz podam również jest przerażający - "Kobietę, która pochowała męża, nazywa się wdową, mężczyznę, który stracił żonę – wdowcem. Dziecko bez rodziców jest sierotą. A jak nazwać ojca i matkę, którym zmarło dziecko?". I jeszcze ta wypowiedź holenderskiego pisarza Joosta Zwagermana: - Określenia "przejmujący" i "rozdzierający serce" są niewystarczające. "Cień mojego dziecka" wznosi się ponad to, co przejmujące i co rozdziera serce; nadaje kształt czemuś, co jest nie do zniesienia, czego nie można odwrócić. To wszystko mnie przeraża i jednocześnie każe pożądać każdego słowa... P.F. Thomése.

czytaj więcej...

Czerwień, czerń, czy inne kolory Orhana Pamuka?

czarna_ksi281ga_160Literacki Nobel. "Śnieg", "Nazywam się Czerwień", "Dom ciszy"... To tylko kilka z książek tureckiego pisarza. Orhan Pamuk. Tak, te personalia nie są już nikomu obce. Jedni czytali, drudzy "czają się", trzeci nie mają ochoty nawet zaglądać. Mimo wszystko należy przyznać, że każda powieść Pamuka doprowadza do mobilizacji czytelników. Ruszają zwartą grupą, stają w kolejce. Tym razem mogą uczynić to dzięki "Czarnej księdze" (w przyszłym roku, jeśli Wydawnictwo Literackie nie wprowadzi żadnych zmian, na rynku ukaże się zbiór esejów "Inne kolory"). Dostatek u nas Pamuka?

czytaj więcej...

Otwarte bez skazy

bez_skazy_160Ponad rok temu na pewnym forum młodzieżowym trwała dyskusja na temat książek Sary Shepard. Młodzi ludzie interesowali się, czy i kiedy w Polsce ukaże się słynna seria "Pretty Little Liars". Ich apetyt na książki wzrósł po obejrzeniu trailera serialu (w tej chili wyświetlany na AXN). Zebrali więc swoje siły i zaczęli... wysyłać e-maile do wydawnictw z pytaniem, czy planują wydanie powieści. Od każdego dostawali odpowiedź negatywną. Ciekawe, że napisali do wielu wydawnictw, ale nie pomyśleli o jednym. A to jedno o Shepard się postarało - Otwarte. I dobrze. Popularna seria sprzedała się poza granicą naszego kraju w 3,5 mln egzemplarzy (ciekawe, jak będzie u nas), na liście "New York Timesa" była niemal 50 tygodni! "Kłamczuchy" ukazały się na polskim rynku pod koniec sierpnia, a druga część - "Bez skazy", już 7 września. Gratulacje dla wydawnictwa, które tak dba o miłośników "Pretty Little Liars".

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany