Światowy Dzień Pisarza

maszyna_160Blisko sto lat, jakie dzieli nas od roku 1921, kiedy w Londynie założono PEN Club, to czas, wypełniony bezustannie zachodzącą ewolucją w obszarze literatury i jej twórców. Obejmuje także ich podstawowe narzędzia pracy. Atrament, kałamarz, pióra, z których spływała pierwsza niewielka kropla atramentu a wraz z nią pierwsza myśl, mająca już swój kształt w literach tworzących wyrazy.


czytaj więcej...

Zemsta jest kobietą

plec_160Świetny tytuł, nieprawdaż? I temat, który zdaniem pomysłodawców, czyli Daniela Koziarskiego i Damiana Gajdy, powinien natychmiast posadzić nad klawiaturą albo kartką papieru rzesze piszących. JanKa podziela zdanie wymienionych Panów i ogłasza nabór opowiadań do tak właśnie zatytułowanego tomu.

czytaj więcej...

Bestseller i jego potomek

potomek_kusziela_160Jeśli są wsród was fani Trylogii Kusziela (książki wyszły na rynek kilka lat temu; na okładkach widniał napis: "Andrzej Sapkowski przedstawia"), mam dobrą wiadomość - w styczniu na księgarskie półki trafi "Potomek Kusziela". Gdy w 2001 roku ukazała się debiutancka "Strzała Kusziela", bardzo szybko trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa". Więcej - Jaqueline Carey otrzymała rok później nagrodę Locusa. Tak, popularność rosła. A teraz przyszedł czas na "Potomka...". Szeptem powtarzam sobie, że, że postaram się być dobry...
czytaj więcej...

Samoakceptacja?

dlon_160W mojej głowie zaczęły się rodzić upiorne wizje muzeum, w którym trzymano by osoby odbiegające od obowiązującego kanonu piękna – na wózkach, bez nóg, z wodogłowiem. W tym bestiarium widziałem też siebie, ale nie w roli eksponatu, tylko zwiedzającego. (…) te osoby zostały zamknięte w gablotach i wystawione na widok publiczny na własne życzenie, aby dowieść społeczeństwu, że niczego się nie wstydzą. Michał Dąbrowski, "Dłoń" - krótko i na temat. Książka z serii "Zbliżenia", w której ukazały się między innymi: "Milczenie", "Dziecko z chmur", "Opowieść ojca", "Domowy poradnik umierania".

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany