Paulo Coelho powraca

brida_160Ubóstwiany za "Alchemika", uwielbiany za "Weronika postanawia umrzeć", wywyższany za "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam", ocenzurowany (na billboardach reklamujących książkę, sutek na okładce był zasłonięty) za "Czarownica z Portobello" i... za to wszystko jednocześnie wyśmiewany. Dla jednych szał uniesień, dla drugich mułowata nuda. Nie podlega jednak wątpliwośći - Paulo Coelho jest popularny. W połowie maja ukaże się jego kolejna książka - "Brida". Jej fragmenty można było już przeczytać w publikacji "Życie. Myśli zebrane". Najwspanialszym doświadczeniem, jakiego może doznać człowiek, jest otwarcie się na Tajemnicę.
czytaj więcej...

Ja, ja, ja,ja i ja, ale... to nie egoizm

11xja_160Jakby to było, gdyby w nas było więcej "ja"? Ja pracuję. Ja czytam. Ja gotuję. Ja sprzątam. A może zupełnie inaczej? Ja jestem kochanką. Ja jestem dzieckiem. Ja jestem matką. Ja jestem żoną. A może jeszcze zupełnie inaczej? Robert Oxnam, doradca prezydenta USA, wybitny ekspert do spraw Chin i Azji, napisał intrygującą i boleśnie szczerą książkę. Jej tytuł to "11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą". Każdy z nas ma wiele twarzy. Jedną dla rodziny i przyjaciół, drugą na potrzeby pełnej stresów pracy, jeszcze jedną dla obcych. Być może mamy też twarz, ktorej nigdy nikomu nie pokazujemy.
czytaj więcej...

Wykwintne danie - Wenera, raz

wloswenery_160Najnowsza powieść jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy rosyjskiech jest i u nas. Michaił Szyszkin i jego "Włos Wenery". Czy nowa książka nie zawiedzie? Czy po jej zgłębieniu, nadal będzie można podpisać się pod zdaniem: "Jego proza łączy najlepsze wartości rosyjskich i europejskich tradycji literackich." ? Czytelnik znajdzie tu drastyczne opisy zbrodni, życia więziennego i wojskowego, ale też poruszające historie miłosne, wstrząsający realizm i elementy pięknej baśniowej fantastyki czy poetyki snu. Jak się okazuje... nie tylko.


czytaj więcej...

A co tam! Zabijmy raz jeszcze.

powtorkazmorderstwa_160.Monikę Szwaję, a dokładniej jej książki, zna wielu czytelników. Jej powieści ukazują się jak grzyby po deszczu, co oczywiście uszczęśliwia owych fanów. Na dodatek wydawnictwo Prószyński postanowiło wznowić jedną z nich. Taka powtórka "Powtórki z morderstwa". Jednych to ucieszy, drugich pewnie mniej. Ci drudzy z pewnością są "większymi fanami" (jeśli już robić takie rozróżnienia) i wiedzą, że Monika Szwaja założyła własne wydawnictwo (Sol). I ci, poczekają na nową książkę. Wprawdzie "Dziewice, do boju!" ukazały się zaledwie dwa miesiące temu, ale... skoro nowe pomysły wykluwają się tak szybko... Skoro jak grzyby po deszczu...
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

HaZuy

PL zmiany