Oh pełnoletni, gdybyś przeżył tyle co ja

comediainf_160Edyta Bartosiewicz w swoim utworze "Dziecko" śpiewa: - Oh dziecko, gdybyś przeżyło tyle co ja. A tu jest zupełnie odwrotnie. Tu, czyli w książce "Comédia infantil". W powieści jednego z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich - Henninga Mankella (autor słynnego cyklu kryminalnego z komisarzem Kurtem Wallanderem). W niej bowiem, głównym bohaterem jest dziecko. Dziecko, które widziało za wiele, słyszalo za wiele, doznalo za wiele, przeżyło za wiele. Teraz płynie niezwykłym zaprzęgiem / Do nieba wiezie go / Sześć par łabędzi / Ostatni mu oddaje hołd.
czytaj więcej...

Czy legenda powinna być nieulękła?

zaginionaflota_160Stać się żywą legendą - ciężko nawet określić, czy postawić to na szali z napisem "Wyśmienicie!, czy "Totalna porażka!". Black Jack - bohater książki Jacka Campbella stoi właśnie na podobnym rozdrożu. Przetrwał wiek hibernacji. Budzi się i nagle dowiaduje: - Jesteś legendą. Jednak, że famfary nie przynoszą błogiego stanu, radości i "żył długo i szczęśliwie", w powieści "Zaginiona flota. Nieulękły" bohater nie ma tak łatwo. Czy przetrwa?
czytaj więcej...

Bestseller byłej szefowej MI5

aswrekawie_160Przeczytałam zdanie "Nowy bestseller byłej szefowej MI5" i po głowie kołotało mi się jedno: nie "nowy bestseller", nie "byłej szefowej", lecz "MI5". Co to właściwie jest? I oczywiście olśnilo mnie dopiero niezawodne Google. A we wszystkim utwierdziło wydawnictwo, które zadbało o to, aby książki Stelli Rimington wychodziły w Polsce. MI5 to brytyjski kontrwywiad. Stella Rimington zajmowała się działaniami kontrwywiadowczymi, kontrterrorystycznymi i kontrrewolucyjnymi. Obejmując funkcję dyrektora generalnego MI5, stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii. Jej autobiografia wzbudziła w Wielkiej Brytanii sensacje i kontrowersje. "As w rękawie" to już literacka fikcja. Wciągająca.
czytaj więcej...

I kto to mówi

babyville_160Ona i on żyją razem. Ona i on już się nie kochają. Ona myśli, że lekarstwem na całe zło będzie dziecko. Inny on ucieka przed wózkiem dziecięcym. Inna ona nie widzi nic poza swoim dzieckiem. Dziecko, dziecko, dziecko. W "Company" pojawiło się zdanie: - Wciąga czytelnika od razu, nawet jeśli jest on jak najdalszy od myśli o dziecku. Dziecko to szaleństwo. Jeśli ktoś sądzi inaczej, najwidoczniej nie ma w pobliżu żadnego małego człowieczka. Jeśli w tym gronie (bądź całkiem innym) znajdują się tacy, których opis szaleństwa interesuje, powinni sięgnąć po powieść "Babyville" Jane Green. Dziecko, dziecko, dziecko...
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

WTKN

Dobre Strony 2013

Nieznane przykazanie

Design

Portal dla Rodziców