On jeden, one dwie, och

mezczyznaidwiekob_160Czy ktokolwiek widział widowisko telewizyjne "Mężczyzna i dwie kobiety" (reżyseria Ewa Gaulis)? Sprzed kilkunastu lat. Dokładniej określając - wyprodukowane w 1991 roku. Ach... Jeśli ktoś widział, zazdroszczę (choćby możliwości obcowania z przełożeniem tekstu). Za pierwowzór robiło tu opowiadanie Doris Lessing. A wspominam o tym dlatego, że 15 maja w księgarniach ma się pojawić wczesny tom opowiadań laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Jak podał PIW (publikacja pojawi się w serii Biblioteka Babel): - Kilkanaście zajmujących historii, przewrotnych i błyskotliwych, głębokich i poruszających. Tytuł? Oczywiście "Mężczyzna i dwie kobiety".
czytaj więcej...

Paulo Coelho powraca

brida_160Ubóstwiany za "Alchemika", uwielbiany za "Weronika postanawia umrzeć", wywyższany za "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam", ocenzurowany (na billboardach reklamujących książkę, sutek na okładce był zasłonięty) za "Czarownica z Portobello" i... za to wszystko jednocześnie wyśmiewany. Dla jednych szał uniesień, dla drugich mułowata nuda. Nie podlega jednak wątpliwośći - Paulo Coelho jest popularny. W połowie maja ukaże się jego kolejna książka - "Brida". Jej fragmenty można było już przeczytać w publikacji "Życie. Myśli zebrane". Najwspanialszym doświadczeniem, jakiego może doznać człowiek, jest otwarcie się na Tajemnicę.
czytaj więcej...

Ja, ja, ja,ja i ja, ale... to nie egoizm

11xja_160Jakby to było, gdyby w nas było więcej "ja"? Ja pracuję. Ja czytam. Ja gotuję. Ja sprzątam. A może zupełnie inaczej? Ja jestem kochanką. Ja jestem dzieckiem. Ja jestem matką. Ja jestem żoną. A może jeszcze zupełnie inaczej? Robert Oxnam, doradca prezydenta USA, wybitny ekspert do spraw Chin i Azji, napisał intrygującą i boleśnie szczerą książkę. Jej tytuł to "11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą". Każdy z nas ma wiele twarzy. Jedną dla rodziny i przyjaciół, drugą na potrzeby pełnej stresów pracy, jeszcze jedną dla obcych. Być może mamy też twarz, ktorej nigdy nikomu nie pokazujemy.
czytaj więcej...

Wykwintne danie - Wenera, raz

wloswenery_160Najnowsza powieść jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy rosyjskiech jest i u nas. Michaił Szyszkin i jego "Włos Wenery". Czy nowa książka nie zawiedzie? Czy po jej zgłębieniu, nadal będzie można podpisać się pod zdaniem: "Jego proza łączy najlepsze wartości rosyjskich i europejskich tradycji literackich." ? Czytelnik znajdzie tu drastyczne opisy zbrodni, życia więziennego i wojskowego, ale też poruszające historie miłosne, wstrząsający realizm i elementy pięknej baśniowej fantastyki czy poetyki snu. Jak się okazuje... nie tylko.


czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany