Zafascynował Finów, zafascynował Niemców, zafascynował innych... Jak będzie u nas?

mezczyznaotwarzy_160W jednej z europejskich gazet na temat książki, która pojawi się na polskim rynku pod koniec stycznia, padły słowa: "Wyraźnie wybija się z mainstreamu prozy sensacyjnej. Matti Rönkä potrafi naprawdę ożywić swoich bohaterów. Język jego powieści jest prosty, jasny i bezpretensjonalny, a wątki realistyczne i fascynujące". Powieść - "Mężczyzna o twarzy mordercy", której oryginał trafił do rąk czytelników w 2002 roku, rozpoczyna serię kryminałów o Viktorze Kärppie. Jeśli przyjmie się i u nas, w kolejce czeka jeszcze kilka wciągających historii bohatera, który urzekł bardzo wielu krytyków.
czytaj więcej...

Książka, która rozwścieczyła Putina?

cukrowy_kreml_160Skandalista, a jednocześnie "prawdopodobnie ostatni z długiej listy wielkich pisarzy rosyjskich" - Władimir Sorokin, dał czytelnikom między innymi "Dzień oprycznika". Dał też jego kontynuację - zbiór opowiadań "Cukrowy Kreml", który trafi na księgarskie półki w styczniu. W "Kommiersant" o publikacji napisano, że to hedonistyczny sen samych czytelników, którzy zgadzają się na chłostę, byleby tylko znów wszystko stało się proste i jasne. Co autorowi kazał sobie przypomnieć... "samiec alfa", sam Władimir Putin?
czytaj więcej...

Seks w wielkim mieście po... arabsku

dziewczynyzrijadu_160Pięć lat temu w świecie arabskim wybuchła sensacja. Radża as-Sania napisała książkę. Napisać - pół biedy, wydać - gorzej. Autorce jednak się udało. I tak czytelnicy dostali do rąk "Dziewczyny z Rijadu", które w "Glamour" przedstawiono w następujący sposób: "Napisane są w takim brawurowym stylu, że śmiało można je nazwać saudyjskim 'Seksem w wielkim mieście'". W "Time" padła bardzo podobna rekomendacja. I póki co tyle, jeśli chodzi o świat. Mówiąc o Polsce - my też możemy poznać losy czterech kobiet, które wywołały takie zamieszanie.

czytaj więcej...

Muzeum Literatury otworzyło wirtualne bramy - warto zajrzeć?

muzeum_literatury_160Czy warto zajrzeć? Myślę, że warto tam śmiało wejść i nawet głęboko nie zastanawiać się nad tym. Dlaczego? Otóż dlatego, że Muzeum Literatury uruchomiło serwis podcastowy, w którym udostępnia (i wciąż będzie poszerzać ofertę) fragmenty zbiorów fonicznych. Pokrótce - znajdziecie tam wywiady, archiwalne wypowiedzi pisarzy (często tych, których nie ma już wśród nas), fragmenty utworów, anegdoty, wypowiedzi biograficzne i wiele, wiele innych. Przykładowo - w pierwszym odcinku podcastu można wysłuchać słów Jana Józefa Lipskiego z roku... 1989!
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany