Wtedy lecę wysoko - Hilary Freeman

freeman_160Blog zamiast pamiętnika chowanego do szuflady. Ekshibicjonizm uczuć. Real jest wyrzutnią do sławy w Internecie. Sklepy olśniewającymi świątyniami. Dziewczyna to seryjna złodziejka, jej chłopak to haker, a rodzice zatopieni są w sprawach zawodowych.

czytaj więcej...

Psy, Rachel i cała reszta – Lucy Dillon

psy_rachel_160.To bardzo mądra książka. Jestem przekonana, że zrodziła się z przemyślanej i niezwykle jasnej intencji, a jest nią szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto adoptować psy ze schronisk. Powieść "Psy, Rachel i cała reszta" Lucy Dillon to w pełni intencjonalne dzieło literackie.

czytaj więcej...

Śmierć letnią porą – Mons Kallentoft

kallentoft_160Sprawdźmy kompetencje szwedzkiej krytyki literackiej. Huczny bowiem napis na okładce najnowszej powieści kryminalnej Monsa Kallentofta brzmi: "Nie zwracajcie sobie głowy Stiegiem Larssonem, Kallentoft jest lepszy". Mocne słowa. Biorąc pod uwagę rozgłos, jaki przyniosła Larssonowi trylogia "Millenium", opinia ta wydaje się nader odważna. Przyjrzyjmy się zatem, czy Kallentoft jest taki dobry, jak o nim mówią rodzimi eksperci.

czytaj więcej...

Niespokojny człowiek - Henning Mankell

niespokojny_cz322owiek_160W powieściach Henninga Mankella zachwyca mnie przestrzenność, której pełnię osiągnął w powieści "Niespokojny człowiek". Świat przedstawiony i jego bohaterowie funkcjonują w literackim obrazie 3D. Nietrudno jednak dotrzeć do korzeni tego fenomenu. Mankell oprócz tego, że jest pisarzem, którego krytyka literacka wymienia zaraz po Auguście Strindbergu, kocha teatr. Pisze sztuki, reżyseruje, a w Mozambiku w Maputo prowadzi Teatro Avenida.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany