Ko(s)miczna futryna – Dariusz Rekosz

kosmicznafutryna_160Zabrałam się za czytanie tej książki z nastawieniem – to będzie komedia. Uważam jednak, że takim mianem nie powinna zostać nazwana. Parodia – tak. Zaraz się rzuci na mnie tłum z okrzykiem "Parodia to komedia". Może i tak. Zależy, kto i jak na to patrzy. Skoro jednak istnieje rozróżnienie typu: komedia – komedia romantyczna, ja daję: komedia – parodia. I teraz – to dobrze, czy źle, że "Szyfr Jana Matejki 2" należy do drugiego worka?

czytaj więcej...

Moralny nielad - Margaret Atwood

moralnynielad_160_01Okładka najnowszej powieści Margaret Atwood – światowej klasy kanadyjskiej pisarki, może wywoływać masochistyczne skojarzenia. Oto na czarnym tle ukazana zostaje kobieta pokazująca swój biust. Niestety nie jesteśmy w stanie zauważyć, czy jest ona w jakiś sposób zażenowana zaistniałą sytuacją, ponieważ twarz zasłonięto czarną, marszczoną pończochą. Obraz ten wywołuje współczucie i grozę. Mierzi nas bezsilność kobiety, którą ktoś, nie wiedzieć czemu, naraził na śmieszność. Możemy się tylko domyślać, że lewa ręka, której udało się uchwycić kawałek czarnego materiału, za chwilę rozwinie chustę.


czytaj więcej...

Dzięki za każdy nowy ranek - Halina Pawlowska

dziekizakazdynowy_160Do Haliny Pawlowskiej mam szczególny sentyment. Może wyda się to dziwne, ponieważ nie pisze ona o rzeczach bliskich mojemu sercu, ale pamięć o autorce wiąże się z czymś innym. Otóż powieść "Zdesperowane kobiety, postępują desperacko", którą debiutowała w lutym 2005 roku na polskim gruncie, w pewnym sensie rozsławiła cenioną przeze mnie Serię z Miotłą. Moim zdaniem czeska prozaiczka doskonale licuje z ideą, która przyświecała pomysłodawcom tej linii wydawniczej. W jej powieściach przewijają się głównie kobiety, które muszą pokonywać mnóstwo problemów życia codziennego, wychodząc z nich z podniesioną głową.

czytaj więcej...

Chłopięce lata - J. M. Coetzee

chlopiecelata_160Od wydania tej książki minęło kilka ładnych miesięcy, ale jej klimat wciąż do mnie powraca. Postanowiłam więc, raz jeszcze zatrzymać się nad "Chłopięcymi latami". Mimo że obok, już od jakiegoś czasu, leży i czeka "Młodość", czyli kontynuacja "Chłopięcych lat", to jednak pierwsza część autobiografii Johna Maxwella Coetzeego wciąż domaga się "doczytania". Zastanawiam się, co ta książka ma w sobie takiego, że co jakiś czas przypomina mi o sobie. Czy chodzi wyłącznie o biografię sławnego pisarza? Nie. Z pewnością tym, co mnie przyciąga, jest przede wszystkim tematyka: dzieciństwo.
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany