Zakochaj się, mamo – Marta Fox


marta_fox_zakochaj_si281_mamo_160Najnowszą książkę Marty Fox otwierałam z przyjemnością. Cenię autorkę, która w tak przyjazny sposób pisze o młodzieży i dla młodzieży. Mądrze, szczerze. Porusza ważne tematy w sposób prosty i szybki, jak strzał, rzut lotką – celnie. Nie ma zawoalowanych podejść. "Zakochaj się, mamo" to książka na raz – połyka się ją. Trawi jednak długo. W tym przypadku to plus.

czytaj więcej...

Hiszpanka – Łukasz Barczyk

hiszpanka_160Nowela filmowa "Hiszpanka" jest pełna uroku niczym czarnowłosa kobieta. Jest jak wysoka gorączka podczas grypy, kiedy to wyobraźnia uruchamia zdarzenia na granicy snu i jawy. Postaci rzeczywiste mieszają się z fikcyjnymi. W powietrzu unoszą się sterowce, a tuż nad ziemią niemal lewitują stoliki…

czytaj więcej...

Olive Kitteridge – Elizabeth Strout

olive_kitteridge_160Trzynaście opowiadań, pozornie z sobą niepowiązanych, tworzy powieściową całość. Tym, co je łączy jest postać Olive Kitteridge. Życie nie jest łatwe, ani dla kilkunastolatków, ani dla jedynaków, których matkami są nauczycielki, ani dla rodzeństwa, ani dla samotnych kobiet, ani dla wdów i wdowców, ani też dla młodych mężatek. Nikt nie ma łatwo. Nastolatki przechodzą trudny czas dojrzewania, małżeństwa wpadają w sidła flirtów i zdrad, a pod koniec życia na każdego czyha najgorsza z chorób, jaką jest samotność. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie w tej powieści cząstkę siebie.

czytaj więcej...

Czarne skrzydła – Sue Monk Kidd

kidd_czarne_skrzydla_m_160_01Niewolnictwo. Rasa. Feminizm. Dwie kobiety i dwa kolory skóry. Jeden świat podzielony na pół. W pierwszym unosi się usankcjonowany przez religię i ekonomię styl życia i drugi, w którym Murzyni wierzą w moc drzewa dusz oraz w skrzydła, dzięki którym mogli kiedyś latać.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany