Pozostaną słowa...

elamajcherczyk_160Była wśród nas niezwykła kobieta. Kobieta, która stawiała na debiutantów. Kobieta, która promowała tych, którym najtrudniej zaistnieć. Niestety... była. Nie ma Jej już wśród nas. Odeszła. Elżbieta Majcherczyk. Zapamiętajcie Ją. Choćby w zapisie tych dwóch słów: imienia i nazwiska. Niewielu z was przecież o Niej wiedziało. Stała na drugim planie (czy jednak rzeczywiście tak było? gdyby nie ten drugi plan, nie zaistniałby pierwszy). Uwierzcie jednak na słowo - była niezwykła. Postarajmy się o Niej nie zapomnieć. Pozostaną przecież słowa. Słowa, które dzięki Niej, ujrzały światło dzienne. A cóż możemy Jej powiedzieć? Odpoczywaj. Dziękujemy.
czytaj więcej...

Bestsellery Empiku 2009

bestsellery_empiku_160Kogo tym razem wyróżnili polscy czytelnicy, a zarazem klienci Empiku? Dla przypomnienia - głosuje się przez cały rok. Jak? Prosto. Kupuje się książki. Im więcej sprzedanych, tym łatwiejsza wygrana i otrzymanie Bestsellera (dawniej Asa). Ogromnych zaskoczeń raczej nie ma. Stuprocentowe "Wygram!", należało do Stephenie Meyer, której trzy książki znalazły się w... trójce nominowanych do Bestsellera Empiku w kategorii Literatura dziecięca i młodzieżowa. A reszta nazwisk i tytułów? Poniżej. Dla zainteresowanych - głosowanie na Bestsellery 2010 roku już trwa.
czytaj więcej...

IBBY (Książki Roku 2009)

ibbyWczoraj znajoma powiedziała: "Ukształtowało mnie to, że w domu zawsze były książki". Rzeczywiście, czytelnikami zostajemy tuż po urodzeniu (jeśli oczywiście mamy szczęście). Czytają nam rodzice, dziadkowie, następnie sięgamy po książki na regałach i czytami sami. Właśnie dlatego twórcy (pisarze i ilustratorzy) książek dla dzieci są tacy ważni i na swój sposób wyjątkowi. Od 21 lat Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polska Sekcja IBBY przyznaje nagrody tym niezwykłym osobom. Znamy już tegorocznych zwycięzców w konkursie Książka Roku 2009!
czytaj więcej...

Angelus. Przypadek?

angeluslogo_160100... - przypadek? Dokładniej - 150 tysięcy złotych oraz statuetka poszła w ręce zwycięzcy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - Josefa Škworeckiego. W poprzednich edycjach Angelusa otrzymali: Peter Esterhazy, Martin Pollack oraz Jurij Andruchowycz. Zatem żaden Polak jeszcze nie został wyróżniony. Miejmy nadzieję, że wszystko przed nami. Książka, która Škworeckiemu przyniosła uznanie jury to "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (przy okazji, pierwszy raz doceniono także tłumacza; w tym przypadku nagrodzony został Andrzej S. Jagodziński; gdyby nie owy pan, "Przypadków..." w pełni polski czytelnik być może nigdy by nie poznał; książka została przetłumaczona po... 30 latach).
czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany