Jak rodzi się zło u szwedzkiego mistrza kryminału?

kzarecka

2007-07-03

Henning Mankell nazywany jest szwedzkim mistrzem kryminału. Czy słusznie? O tym, każdy z was będzie mógł się przekonać (jeśli, rzecz oczywista, wcześniej tego nie zrobił) 5 lipca, kiedy do księgarń trafi "Mężczyzna, który się uśmiechał". To kolejna książka z cyklu o Kurcie Wallanderze. Okładka jakaś taka, że tak to określę, nie thrillerowata, ale jak zapewnia wydawnictwo W.A.B - Szwed w treści stopniowo buduje napięcie i perfekcyjnie kreśli narodziny zła. Może zatem warto odchylić tę okładkę i zaznajomić się z zawartością, którą kryje.


O książce: - Na bezdrożach Skanii ma miejsca tragiczny wypadek samochodowy, w którym ginie znany prawnik. Jego syn, Sten Torstensson, jest przekonany, że doszło do morderstwa. O swoich przypuszczeniach opowiada komisarzowi Wallanderowi. Ten jednak pogrążony w depresji po tym, jak na służbie zabił człowieka, nie chce mu pomóc. Kiedy Torstensson zostaje zastrzelony, Wallander decyduje się poprowadzić śledztwo. Wkrótce wychodzi na jaw, że ze sprawą wiążą się inne zagadkowe zabójstwa, a każdy krok komisarza śledzi tajemniczy potentat finansowy.

Autor o swoim bohaterze: - Jedną ze szczególnych cech Wallandera jest to, że stale się zmienia. W ten sposób różni się od wielu tzw. bohaterów, którzy są identyczni na pierwszej i na tysięcznej stronie książki. Ja takich książek nie lubię. Nikt z nas nie będzie jutro taki sam.

Henning Mankell - jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich. Zasłynął serią publikowanych od 1991 roku powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Wallander. Stały się one bestsellerami nie tylko w Szwecji, gdzie osiągnęły łączny nakład ponad trzech milionów egzemplarzy. Doczekały się przekładów na dwadzieścia pięć języków i wielu ekranizacji. Mankell jest też autorem powieści o tematyce społecznej oraz książek dla dzieci i młodzieży, dramaturgiem i reżyserem teatralnym, laureatem wielu nagród literackich.

Henning Mankell "Mężczyzna, który się uśmiechał"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 388; Okladka: miękka; ISBN 978-83-7414-291-5

KaHa

Tagi: Henning Mankell, Mężczyzna który się uśmiechał, komisarz Wallander, bestseller, książka, kryminał,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany