Zwycięstwo albo śmierć Iwana

kzarecka

2007-08-29

iwan_160Wrzesień jest miesiącem, w którym swoje premiery mają filmy, seriale, książki. Niby jak zawsze, ale tutaj przeważa jedna tematyka - wojna. Identycznie jest w tym przypadku. Za kilka dni w polskich księgarniach pojawi się publikacja, o której w "The Economist” napisano, że to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć historię II wojny światowej. Autorką owej książki jest Catherine Merridale. Tytuł to "Wojna Iwana".

The New York Review of Books: - Być może najlepszy do tej pory historyczny obraz życia w Armii Czerwonej.
 
O książce - Żołnierze Armii Czerwonej mieli tylko jeden wybór - albo zwycięsto, albo śmierć. Książka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zasłonę stalinowskiej propagandy. To mistrzowskie dzieło odwróconej perspektywy opisuje wielką wojnę ojczyźnianą, widzianą oczami zwykłego radzieckiego żołnierza. Opowieść oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami, listach, pamiętnikach, głęboko do tej pory utajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. Obraz wojny, podczas której aktom bohaterstwa towarzyszyły tchórzostwo, grabieże i gwałty na niespotykaną skalę. Z obrazu tego stopniowo wyłania się prawda o losach czerwonoarmistów. Cała prawda.
 
Catherine Merridale - autorka nagrodzonej Heinemann Award książki "Night of Stone", wykłada historię współczesną na Uniwersytecie Londyńskim. Wcześniej pracowała na uniwersytetach w Cambridge, Birmingham, Bristolu i Moskwie. Bada historię ZSRR i Rosji, zwłaszcza tematykę społeczną, kulturalną i zjawisko przemocy.
 
Catherine Merridale "Wojna Iwana. Armia Czerwona 1939-1945"; Wydawnictwo: Rebis; Tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki; Format: 150 x 225 mm; Liczba stron: 472; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7301-917-1
 
KaHa

Tagi: śmierć iwana, zwycięstwo, książka, Catherine Merridale, armia czerwona, wrzesień, wojna, The Economist, Heineman Award, ZSRR, Rosja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany