Czy bomby atomowe zniszczą Bliski Wschód?

kzarecka

2007-08-31

demille_160_02Rząd amerykański opracował tajny protokół - to plan wymazania z powierzchni ziemi całego świata islamu za pomocą broni jądrowej w odpowiedzi na atak terrorystyczny skierowany przeciw Ameryce. Brzmi przerażająco? Oczywiście! Jeśli chcesz poznać szczegóły tego planu, sięgnij po nowość wydawnictwa Znak - "Żywioł Ognia" Nelsona DeMille'a, pisarza, którego autor "Kodu Leonarda da Vinci" - Dan Brown, nazwał prawdziwym mistrzem.

Należy zaznaczyć, że nie tylko Dan Brown jest zachwycony piórem DeMille'a. Harlan Coben powiedział: - Wszystko u niego jest na miejscu. Suspens, nośne tematy, humor i główny bohater, z którym chciałoby się pójść na piwo.
 
O książce: - W odludnej posiadłości magnat naftowy Bain Madox i jego wpływowi przyjaciele realizują nuklearny spisek. Projekt o nazwie "Green" ma wprawić w ruch maszynerię o kryptonimie "Żywioł Ognia", czyli tajny protokół opracowany jeszcze za rządów Reagana. Na czym to wszystko ma polegać? Pokrótce - zniszczyć świat islamu. Nowojorski gliniarz John Corey i jego żona Kate z FBI mają tylko trzy dni, by powstrzymać atomowe piekło. Rozpoczyna się wyścig z czasem i ostra walka twardych charakterów.
Fragment
 
– Już mówiłem, że odpowiedzią na globalne ocieplenie jest nuklearna zima. Tylko żartuję. Wpływ pięćdziesięciu, a nawet stu wybuchów nuklearnych na Bliskim Wschodzie dość dokładnie przebadano w pewnej agencji rządowej. Nie będzie tak źle – uśmiechnął się. – To znaczy, dla nich będzie już po herbacie. Ale na pozostałej części planety, w zależności od tego, który model symulacji komputerowej bardziej ci się podoba, życie potoczy się dalej.
– Tak? – coś jeszcze nie dawało Harry’emu spokoju. – No dobrze, ale do tego przecież nie dojdzie, bo, jak pan mówił, jeżeli terroryści o tym wiedzą... To znaczy, słyszał pan albo uważa pan, że zdetonują u nas bombę atomową?
– Ja niczego nie słyszałem. A pan, Harry? Prawdę mówiąc, moi koledzy zebrani tu, przy tym stole, uważają, że „Żywioł Ognia” to tak skuteczny system odstraszający, że prawdopodobieństwo ataku jądrowego islamskich terrorystów na jakieś miasto w Stanach jest niewielkie. Dlatego właśnie musimy podjąć się tego sami.
– Podjąć się czego?
– My, Harry, my, ludzie zgromadzeni w tym pomieszczeniu, wymyśliliśmy projekt „Green”. Plan zdetonowania bomby jądrowej w jednym z miast Stanów Zjednoczonych, co automatycznie wprawi w ruch "Żywioł Ognia", to znaczy zgładzi świat islamu z powierzchni ziemi za pomocą głowic jądrowych.
Harry nie wierzył własnym uszom i pochylił się ku Madoxowi. Ten, patrząc Harry’emu prosto w oczy, mówił dalej:
– Piękno całej tej historii polega na tym, że rząd nie musi być nawet pewien, że atak jądrowy na Amerykę to dzieło islamskich terrorystów. Istnieje bardzo silne domniemanie winy, którą można zrzucić na islamski dżihad, nie potrzeba zatem żadnych ostatecznych dowodów i nikt ich nie będzie wymagał, zanim rozpocznie się operacja "Żywioł Ognia". Genialne, prawda?
Harry wziął głęboki oddech i spytał:
– Czy wyście wszyscy powariowali?
– Nie. Wyglądamy na wariatów?
Harry był przekonany, że pozostali czterej nie wyglądali na wariatów, tylko Madox był lekko świrnięty.(...)
– Macie bombę atomową?
– Oczywiście że mamy.
 
Nelson DeMille - jest członkiem elitarnego stowarzyszenia MENSA. Studiował nauki polityczne i historię z przerwą w edukacji z powodu udziału w wojnie w Wietnamie. Służył wtedy jako porucznik w piechocie (początkowo w wywiadzie wojskowym), otrzymując medale za męstwo. Po powrocie do Stanów dokończył studia, pracował jako korespondent oraz próbował swoich sił w literaturze. Jak wyznał w jednym z wywiadów, zaczął pisać pod pseudonimem, bo czekał z ujawnieniem nazwiska do momentu, gdy będzie zadowolony z poziomu swoich książek. Jako Jack Cannon opublikował cykl sześciu krótkich powieści, których bohaterem jest niekonwencjonalny nowojorski detektyw, sierżant Joe Ryker. Sławę przyniosła mu jednak pierwsza książka wydana pod własnym nazwiskiem - "Nad rzekami Babilonu" (1978).
 
Nelson DeMille "Żywioł Ognia"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: 624; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0858-2
 
KaHa

Tagi: ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany