Sopocka Muza promuje swoją książkę

kzarecka

2007-09-05

hanna_160Urok Sopotu to jego przeszłość pomieszana z teraźniejszością, ulice gdzie czas stanął w miejscu, ulotne wspomnienia z lat dzieciństwa i późniejsze fascynacje. To słowa wstępu, które napisała Hanna Domańska w swojej najnowszej (dziesiątej) książce - "Magiczny Sopot". 6 września w Sali Posiedzeń Rady Miasta UM (oczywiście również w Sopocie, jak informują organizatorzy; ul. Tadeusza Kościuszki 25/27) odbędzie się promocja wyżej wymienionej publikacji. Rozpoczęcie Biesiady Literackiej zaplanowano na godz. 18.00.

Fragment "Magicznego Sopotu" - W zgodnej opinii wszystkich, którzy przebywają tu dłużej, Sopot jest miastem magicznym. W dużej mierze wpływ na to mieli tworzący go ludzie, zauroczeni miejscową florą i fauną. Bliskość morza i lasów zainspirowała ich twórczość, stąd na elewacjach dojrzeć można sowy, wiewiórki, ośmiornice i meduzy, a także oplatające je wicie roślinne. Z kolei liczne wieże oraz wieżyczki, wyrastające z murów domów, umożliwiły artystom skłonnym do kontemplacji, podziwianie nieba i zmiennych obłoków.
 
Hanna Domańska - popularyzatorka zabytków Pomorza Gdańskiego, urodziła się w Poznaniu, okupację hitlerowską przetrwała w Warszawie, od roku 1946 mieszka w Sopocie. Studia z zakresu konserwacji zabytków oraz 30-letnia praca konserwatora umożliwiły jej zebranie dużego materiału historycznego, wykorzystywanego w latach 1965 - 1979 w artykułach naukowychi. Od 1977 roku Domańska zajmuje się pracą popularyzatorską. W 1983 roku poświęciła się idei ratowania ginących zabytków kultury żydowskiej Pomorza Gdańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Trójmiasta (Gdańsk-Sopot-Gdynia). Za swą działalność otrzymała liczne odznaczenia państwowe i resortowe, a także okolicznościowe medale i nagrody, w tym "Sopocką Muzę" oraz Medal 100-lecia Miasta Sopotu.
 
KaHa

Tagi: Hanna Domańska, książka, Sopt, sopocka muza, Gdańsk, magiczny sopot, fragment,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany