Tajemnica Twierdzy Szyfrów - już w TV

kzarecka

2007-09-07

tutul2_160Wreszcie się doczekaliśmy! "Tajemnica Twierdzy Szyfrów", ekranizacja znakomitej powieści Bogusława Wołoszańskiego, już 7 września o godz. 20:20 w TVP1. To oczywiście pierwszy odcinek, ale jak się pomyśli, że przed nami będzie ich jeszcze 12, to aż przechodzą przez ciało dreszcze emocji. Więcej - sierial dostępny będzie również w iTVP, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć kolejne odcinki tydzień przed ich premierą antenową. I to jest właśnie siła Internetu!

O serialu - wielkie historyczne widowisko, kino wojenne o wartkiej, trzymającej w napięciu akcji. Ta osadzona w realiach II wojny światowej ekranizacja bestsellerowej powieści ("Twierdza szyfrów") w reżyserii Adka Drabińskiego, to: efektowne sceny batalistyczne z udziałem m.in. artylerii przeciwlotniczej, owiana tajemnicą maszyna "ryba-miecz", polski szpieg w niemieckim mundurze, walka wywiadów, splatające się wątki, dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle.
"Tajemnica Twierdzy Szyrów" - serial o wyjątkowym rozmachu realizacyjnym był kręcony w zamkach Czocha, Książ, Bolków i Pszczyna. Fabuła została oparta na mało znanych, lecz istotnych dla historii XX wieku faktach.

twierdza1_445

twierdza2_445

twierdza3_445

twierdza4_445

twierdza5_445

Boguslaw Wołoszański "Twierdza szyfrów" - akcja książki rozgrywa się pod koniec II wojny światowej - Jest styczeń 1945 roku. Z ośrodka kryptologicznego, jaki Niemcy założyli w Jeleniej Górze, przenosząc tam tajny oddział Pers "Z" z bombardowanego Berlina, młody naukowiec Hugo Jörg zostaje oddelegowany do zamku Czocha, miejsca osłoniętego największą tajemnicą. Jak mówi profesor Schauffler, szef ośrodka : "Pers"Z" ma jądro tak tajne, że nawet on wszystkiego nie wie". W zamku Niemcy umieścili zespół naukowców i urządzenie, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry tzw. jednorazowe. Stało się to możliwe w wyniku nagminnego nie przestrzegania przez radzieckich szyfrantów w okresie wielkich klęsk przełomu lat 1941/42 podstawowej zasady jednorazowego użycia tych szyfrów. Niemcy uzyskują dostęp do największych tajemnic. Radziecki wywiad podejmuje próby zdobycia tego urządzenia. Do wyścigu włącza się wywiad aliancki, którego zespół, Target Intelligence Committee (TICOM), dowodzony przez komandora Howarda Compaigne dociera do zamku, dzięki pomocy Jörga.

KaHa

Zdjęcia wykonane przez Boguława Wołoszańskiego (www.twierdzaszyfrow.itvp.pl)

Tagi: tajemnica twierdzy szyfrów, bogusław wołoszański, serial, ekranizacja, twierdza szyfrów, TVP, zamek Czocha,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany