Oto człowiek - Osama bin Laden

kzarecka

2007-09-10

osama_16011 września minie 6 lat od najbardziej krwawego ataku terrorystycznego jaki kiedykolwiek ziemia widziała. W związku z powyższym o godz. 18.00 w Piwnicy pod Harendą w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 4/6) odbędzie się spotkanie rocznicowe. Będzie miało charakter refleksji poświęconej terroryzmowi oraz wpływowi, jaki wywiera on na otaczający nas świat. Podczas spotkania odbędzie się również panel dyskusyjny na temat książki Petera L. Bergena "Osama Bin Laden. Portret z bliska" (o publikacji o najgroźniejszym i najbardziej poszukiwanym terroryście na świecie, który był nieśmiałym, dobrze ułożonym, niezbyt wyróżniającym się chłopcem, poniżej).

"Osama Bin Laden": - Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że nieśmiały chłopiec (Osama Bin Laden, a właściwie Usama Ibn Ladin) został przywódcą Al-Kaidy, organizacji terrorystycznej o międzynarodowym zasięgu. Bergen przeprowadził ponad pięćdziesiąt wywiadów z osobami, które znają Bin Ladena - z członkami rodziny, z nauczycielami, ze znajomymi, ze współpracownikami i z byłymi członkami Al-Kaidy. Wykorzystał także zapisy przesłuchań sądowych i raporty służb wywiadowczych. Stworzył portret człowieka, który dla większości postronnych obserwatorów nadal pozostaje wielką niewiadomą.
Książka ukazała się w Polsce nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii: Oto człowiek.
 
Fragment
Hamza Bin Laden jest jednym z synów Osamy Bin Ladena. W wierszu zamieszczonym na głównej stronie internetowej Al-Kaidy, Studia i Badania nad Islamem, mniej więcej w czerwcu w 2002 roku, skarży się swojemu ojcu na trudy życia w ukryciu :

O, mój ojcze! Gdzie jest ucieczka i kiedy będziemy w domu?
O, mój ojcze! Gdziekolwiek spojrzę, niebezpieczeństwo i groza.
Jak to się stało, że nasz dom zniknął bez śladu?
Czemu wzdłuż naszej drogi widzimy jedynie bariery?
O, mój ojcze! Czemu spuszczają na nas bomby, jak niebiosa deszcze, i nie mają litości dla dziecka?
O, mój ojcze! Co stało się z nami, że ścigają nas zło i nienawiść?
Naszym przeznaczeniem jest nieśmiertelność, Bóg Wszechmocny powinien chcieć dla nas zwycięstwa.
Powiedz mi, o, mój ojcze, coś dobrego o tym, co widzę.


Osama Bin Laden odpowiada synowi własnym wierszem:

O, mój synu! Jestem pełen żalu i westchnień.
Bo i czego innego, skoro żyję w świecie lenistwa i niezadowolenia?
Co mam powiedzieć światu, który oślepł i ogłuchł?
Wybacz mi, mój synu, ale widzę przed sobą tylko bardzo stromą ścieżkę.
Dziesięć lat zeszło na włóczędze i podróży, i oto stała się tragedia.
Straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, ale niebezpieczeństwo nas nie opuszcza.
To jest świat zbrodni, w którym dzieci są zarzynane jak owce.
Jak długo ludziom będzie brakowało jedzenia?
Należy podjąć walkę, żeby nie dać się krzywdzić.
Przysiągłem na Boga Wszechmogącego walczyć z niewiernym.


Mimo przebywania w ukryciu Bin Laden i jego zastępca, Ajman az-Zawahiri, za pośrednictwem szeroko rozpowszechnianych nagrań audio i wideo nadal wywierali wpływ na bojowników dżihadu na całym świecie. W październiku 2002 roku, krótko po wezwaniu Bin Ladena, by wznowić akcje przeciw Zachodowi, w zamachu bombowym w dyskotece na Bali, w Indonezji, zginęło dwustu, w większości zachodnich, turystów, a na francuski tankowiec odpływający z nabrzeża Jemenu przypuszczono samobójczy atak. We wrześniu 2003 roku Az-Zawahiri oskarżył prezydenta Pakistanu, Perweza Muszarrafa o wspieranie kampanii przeciw Al-Kaidzie. Trzy miesiące później Muszarraf z trudem przeżył dwie próby zamachu. W październiku 2003 roku Bin Laden wezwał do ataków na członków koalicji irackiej. Następnie terroryści podłożyli bombę pod brytyjski konsulat w Turcji i dokonali zamachów na jadących do pracy mieszkańców Madrytu i Londynu.
 
Peter L. Bergen - jest dziennikarzem prasowym i telewizyjnym, jednym z najlepszych specjalistów od terroryzmu islamskiego i znawcą Al-Kaidy. Swoje artykuły, analizy i ekspertyzy publikuje na łamach amerykańskich i brytyjskich czasopism, takich jak: "The New York Times", "The Washington Post", "The Guardian", "The New Republic", "Foreign Affairs". Jest członkiem New America Foundation, autorem książek Holy War, Inc. Inside the Secret World of Osama bin Laden (2001) oraz Osama Bin Laden (2006, wyd. pol. 2007) i wykładowcą Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Peter L. Bergen "Osama Bin Laden. Portret z bliska"; Wydawnictwo: PIW; Tlumaczenie: Bogumiła Malarecka; Liczba stron: 520; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-06-03065-5

KaHa

Tagi: Osama Bin Laden, książka, Al-Kaida, Peter L. Bergen, Portret z bliska, Hamza Bin Laden, The New York Times, ISBN,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany