Gwiezdny Pył dla każdego od października

gwkaminski

2007-09-11

junior2_160Jak to już było mówione na konferencji prasowej przy okazji VII Warszawskich Spotkań Komiksowych, amerykańscy spece od efektów wizualnych i niewymagającej dla umysłu widza fabuły, szykują się do ekranizacji "Gwiezdnego pyłu" Neila Gaimana. Przypomnę, że zapytany wówczas o to, czy nie boi się, że przemianę jego dzieła w ruchomy obraz ktoś po prostu "spieprzy", Gaiman stwierdził, że pomimo tego, że zazwyczaj ufa realizatorom, będzie chodził za reżyserem i scenarzystą krok w krok i patrzył im na ręce.

Być może wyjdę na ignoranta (nie pierwszy i nie ostatni raz), ale szczerze mówiąc nieszczególnie szaleję za Gaimanem i jego niekiedy "skrzywionymi" bajeczkami. Hm… Co się zaś tyczy pomysłu z filmem, biorąc pod uwagę zwiastunowy plakat, stwierdzam, że Michelle Pfeiffer, mimo tego, że trudno jest wymówić jej nazwisko, nie opluwszy się, jest cholernie gorąca…

 

"Gwiezdny pył" (książka) - nastrojowa, liryczna baśni o miłości i szukaniu tożsamości (przepiękne wydanie w twardej oprawie wzbogacone jest o nigdy nie publikowane fragmenty).

Był sobie kiedyś młody człowiek, który chciał spełnić Pragnienie swego Serca. I choć niniejsze zdanie, stanowiące początek opowieści, nie jest zbyt nowatorskie (każda, bowiem historia o każdym młodym mężczyźnie, który kiedykolwiek żył lub żył będzie, mogłaby rozpocząć się podobnie), to zarówno ów szczególny młody człowiek, jak i to, co go spotkało, było naprawdę niezwykłe, mimo że nawet on do końca nie dowiedział się jak bardzo.

Opowieść ta, podobnie jak wiele innych, bierze swój początek w Murze. Miasteczko Mur stoi do dziś, już od sześciuset lat, na wysokiej granitowej skale, pośród niewielkiego lasu. Domy w Murze są stare i kanciaste, wzniesione z szarego kamienia; mają dachy kryte ciemną dachówką i wysokie kominy. Wzniesiono je jeden tuż obok drugiego, wykorzystując każdy skrawek miejsca na skale. Tu i ówdzie ze ściany budynku wyrasta krzak bądź drzewo. Z Muru wychodzi tylko jedna droga - kręty trakt, wznoszący się stromo pośród drzew, wyłożony po bokach kamykami i głazami. Daleko na południu, gdy wynurza się z puszczy, trakt staje się prawdziwą, wyłaną asfaltem szosą. Szosa stopniowo się rozszerza; całymi dniami wypełniają ją sznury samochodów i ciężarówek, pędzących z miasta do miasta. W końcu droga doprowadza nas aż do Londynu, lecz Londyn od Muru dzieli cała noc jazdy.

Mieszkańcy Muru są zamknięci w sobie i mrukliwi. Dzielą się na dwa wyraźne typy: miejscowych - szarych, wysokich i przysadzistych, zupełnie jak granitowa skała, na której wzniesiono ich miasto - oraz pozostałych, którzy od lat osiedlają się tutaj, i ich potomków.
Na zachód od Muru rozciąga się las. Na południu leży zdradzieckie, pozornie spokojne jezioro, zasilane wodami strumieni spływających ze wzgórz na północy. Zbocza wzgórz pokrywają pola i łąki, na których pasą się owce. Na wschodzie także rosną lasy.
Tuż za wschodnią granicą miasta stoi wysoki, szary skalny mur, od którego wzięło ono swą nazwę. Mur ów jest stary, wzniesiony z grubo ciosanych kwadratowych bloków granitu. Wynurza się z lasu, by wkrótce znów zniknąć wśród drzew. W murze jest tylko jedna wyrwa: liczący sobie około sześciu stóp szerokości otwór nieco na północ od wioski. Przez wyrwę w murze widać rozległą, zieloną łąkę, za łąką strumień, a za strumieniem drzewa. Od czasu do czasu między drzewami można dojrzeć odległe postaci: czasem wielkie, czasem osobliwe, czasami małe, lśniące istoty, które rozbłyskują, migoczą i znikają. Choć łąka wygląda nader zachęcająco, żaden z mieszkańców wsi nigdy nie wypuścił zwierząt na drugą stronę muru. Nikt też nie próbował uprawiać tamtejszej ziemi. Zamiast tego od setek, może nawet tysięcy lat, mieszkańcy wystawiali straże po obu stronach otworu i usilnie starali się o nim zapomnieć.

"Gwiezdny pył" to przepiękna poetycka powieść o miłości, nagrodzona prestiżową nagrodą Mythopeic Fantasy Award. "Gwiezdny pył" to kolejna powieść cenionego przez krytyków pisarza postmodernistycznego, Neila Gaimana, laureata Word Fantasy Award, znanego w Polsce m.in. z powieści "Amerykańscy bogowie", "Nigdziebądź", "Chłopaki Anansiego"oraz "Dobry Omen", napisanej wspólnie z Terrym Pratchettem.

FILM Z MICHELLE PFEIFFER I ROBERTEM DENIRO W PAŹDZIERNIKU W POLSCE!

O filmie - Wow! Po prostu www.stardustmovie.com (uwaga – potrzeba jakiegoś nowego flashplayera). No i oczywiście można znaleźć trailer na www.youtube.com … A tak w ogóle produkcją zajmuje się Paramount Pictures, reżyserem jest Matthew Vaughn, który zajmował się wcześniej filmem "Layer Cake", czyli po polsku "Przekładaniec".

Gabriel Wiktor Kamiński

Tagi: Gwiezdny pył, Neil Gaiman, Matthew Vaughn, Stardust, film, książka, Michelle Pfeiffer, ISBN, baśń, Warszawskie Spotkania Komiksowe, reżyseria, Robert DeNiro, movie, youtube, Paramount Pictures,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany