Świetlicki - reaktywacja?

kzarecka

2007-09-11

muzyka_160Jedni Świetlickiego kochają, więc czytają. Drudzy Świetlickiego ubóstwiają, więc słuchają. Trzeci Świetlickiego... ani jedno, ani drugie, więc kibicować i tak mu nie będą. "Muzyka środka"  - taki tytuł ma jego tomik poezji. Pierwsi i drudzy 7 października trzymać kciuki będą (w końcu to wiersze, które zatytułowano "dźwiękowo"). A trzeci? Niech sobie żyją spokojnie. Ci, jeśli "wymarzną" Świetlicki płakał nie będzie. Chciałam napisać coś oryginalnego, ale posłużę się znowu słowami Marka Radziwona z "GW", gdyż oddają to, co najważniejsze. To jednak dopiero poniżej...

Właśnie w poezji jesteśmy - być może - świadkami ważnej zmiany pokoleniowej. Poeci wielokrotnie zdobywali Nike, w poprzednich latach wiele tomów poetyckich trafiało do finalowej siódemki, zwykle jednak ich autorami byli twórcy starszego pokolenia, m.in. Czesław Milosz, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz. (M. Radziwon)
 
"Muzyka środka" - w tym tomie Świetlicki wydobywa z poezji czułe i delikatne tony. Poczucie wyobcowania starannie równoważy autoironią, natomiast tandetna codzienność jest dla niego źródłem refleksji o przypadkowości i przemijalności życia.
Zbiór zawiera formalnie dopracowane i różnorodne utwory: aforyzmy, wiersze wykorzystujące zagadki i zabawy słowne, piosenki i dłuższe poematy. Bohater Marcina Świetlickiego (nieprzypadkowo będący literackim autoportretem samego poety): Stara się o wiersze,/ żeby mu nie wymarzły./ Poświęca się dla nich./ Dba o to nieformalne, nieforemne państwo./ Dla niego kłamie . Muzyka rockowa i poezja są dla Świetlickiego niezastąpionymi środkami wyrażania własnych doświadczeń oraz odkrywania sensu świata.
 
Jarosław Klejnocki ("Polityka"): - "Pracuję na to, żeby mną straszono" - powiada Marcin Świetlicki w wierszu reprodukowanym na drugiej stronie okładki swej nowej książki pod tytułem "Muzyka środka". I dalej odgraża się: "oto wygrzebuje się/znikąd i wydobywa na światło dzienne,/żeby postraszyć nieco tych zadowolonych,/że go nie było, postraszyć powrotem" ("Świetlicki - reaktywacja"). To mocna odpowiedź na pogłoski, że zarzucił, z powodu odpływu sił twórczych, poezję na rzecz prozy (niedawno wydał powieść kryminalną "Dwanaście"). Zatem powraca poeta i to w wielkim stylu.
 
Marcin Świetlicki - poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespolu Świetliki. Debiutował książką "Zimne kraje", po której został uznany przez krytyków za jednego z dwóch najwybitniejszych przedstawicieli "pokolenia brulionu" (owy drugi najwybitniejszym to Jacek Podsiadły). Jest laureatem wielu nagród.
 
Marcin Świetlicki "Muzyka środka"; Wydawnictwo: a5; Format: 150 x 210 mm; Liczba stron: 64; Okładka: miękka; ISBN: 83-85568-80-8
 
KaHa

Tagi: Marcin Świetlicki, Świetliki, muzyka, Muzyka Środka, Polityka, kibic, GW, piosenki, poematy, brulion, dziennikarz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany