77 głosów "kolonijnych"

kzarecka

2007-09-12

kolonie_160Kawa i tytoń, kreole, metysi, rajska plaża, przeciwne wiatry, kakao i papugi, podwodne rafy i cyklon tropikalny, totemy i koraliki, fałszywe mapy, córka wodza, opium, morskie potwory, kobiety i złoto... To wszystko i wiele więcej znajdziecie w poetyckim zbiorze Tomasza Różyckiego "Kolonie". To ostatnia pozycja z finałowej siódemki Literackiej Nagrody Nike, którą od kilku dni prezentujemy. Teraz pozostaje nam tylko czekać do ogłoszenia przez jury zwycięskiego nazwiska.

"Kolonie" - Najnowszy tom wierszy autora wyróżnionego w 2004 roku Nagrodą Kościelskich poematu "Dwanaście stacji". Różycki po raz kolejny porusza ważne w jego twórczości tematy pisania, historii, miłości i podróży. 77 utworów noszących egzotyczne kolonialne tytuły, obfitujących w niepokojące i zapadające w pamięć obrazy, układa się w cykl wychwalający moc poetyckiego języka i wyobraźni.

Autor o "Kolonich": - Te wiersze to taka podróż z dziecięcych lektur i wyobraźni - trochę podróż dzieci kapitana Granta. Za tymi wierszami kryje się - jak zauważył mój kolega, chlopiec, który wyjechal na kolonie i czyta. (fragment wywiadu zamieszczonego w "Przekroju")

Jerzy Pilch o Różycki: - Tomasz Różycki jest być może najważniejszym zjawiskiem w literaturze polskiej od całych dziesięcioleci - talent połączony z rozumem, dar zapisu języków tajemnych połączony ze świadomością formy, inteligencja połączona z czułością, instynkt tragiczny połączony z temperamentem komicznym - to są pary najrzadsze.

Michał Olszewski ("Gazeta Wyborcza"): - Czytelnicy, którzy swój romans z poezją Tomasza Różyckiego rozpoczęli od uhonorowanego nagrodą Fundacji Kościelskich poematy "12 stacj", mogą się poczuć zaskoczeni. "Kolonie" to zupelnie inna poezja. Ale tak samo znakomita.

Tomasz Różycki to 37-letni poeta i tlumacz. Jego poezja została przetłumaczona na wiele języków (m.in. na hiszpański, angielski, niemiecki, francuski, ukraiński, rosyjski, litewski, słoweński).

Tomasz Różycki "Kolonie"; Wydawnictwo: Znak; Format: 130 x 195 mm; Liczba stron: 86; Okładka: miękka; ISBN: 83-240-0697-4

KaHa

Tagi: Tomasz Różycki, Jerzy Pilch, Kolonie, poezja, poeta, tlumacz, Nike, książka, Znak, jury kawa i tytoń, kapitan Grant,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany