Poeta wyklęty w W.A.B.

kzarecka

2007-09-13

wojaczek_160Poeta wyklęty w W.A.B., to oczywiście żaden "literacki transfer", a znakomita książka o Rafale Wojaczku. Publikacja, której autorem jest Bogusław Kierc, ukazała się w serii "Fortuna i Fatum". Wojaczek stworzył kiedyś dwa zdania: - Piszę, żeby żyć. Nic więcej, tylko żyć. Samobójstwo popełnił mając zaledwie dwadzieścia sześć lat. Mimo wszystko dla wielu był i zawsze będzie idolem, symbolem buntu, punktem odniesienia. Jego wiersze zmieniły bieg historii polskiej poezji. A spod jego pióra wyszło również zdanie: - Niekiedy umierałem i wtedy z tamtej strony życia odpowiadałem: a kuku. Dzięki Kiercowi i W.A.B. znowu mówi "Akuku!"."Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera" - wiersze tego poety były jak jego stosunek do rzeczywistości – pełne buntu, gniewu, ale także delikatności i uczucia. Sprzeczności targające "poetą przeklętym" prowadziły do nadużywania alkoholu, licznych awantur i kryzysu psychicznego. Książka Bogusława Kierca przybliża kolejno dzieje rodziny Wojaczków, dzieciństwo przyszłego poety, wczesną młodość w Mikołowie i krakowski epizod akademicki. Dalej, intensywny okres artystycznego spełnienia, sławy i licznych miłości, a także pogłębiającego się załamania. Autor opisuje reakcję czytelników na twórczość Wojaczka, nierzadko pełną oburzenia, jego kłopoty z prawem – udokumentowane w protokołach milicyjnych i aktach prokuratorskich – i w końcu okoliczności śmierci. A wszystko to zebrane zostało przez świadka wielu wydarzeń z życia poety, jego wieloletniego przyjaciela.

Fragment
Robota poetycka Wojaczka służyła w najwyższym stopniu właśnie temu: opanowaniu chaosu przeżyć i myśli i zrygoryzowaniu osobowości, czyli otchłani sprzeczności. Sprzeczność ożywia jego wiersze i legendę. Oto poezja buntu – łamiąca wszelkie reguły – wykrystalizowuje rygorystyczne formy wiersza regularnego, a dobrze wychowany, wrażliwy młodzieniec, erudyta nieźle zadomowiony w gospodarstwie kultury śródziemnomorskiej . wciela się w postać Tego skurwysyna Wojaczka, poety, / Pijaka i darmozjada.

Bogusław Kierc - poeta, dramaturg, aktor, reżyser, pedagog. Opiekun literackiej spuścizny Rafała Wojaczka. Wydał kilkanaście tomów poetyckich oraz szkice o literaturze, teatrze i sztuce. Uhonorowany Nagrodą Polcul Foundation i Medalem im. Anny Kamieńskiej.

Bogusław Kierc "Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 160 x 240 mm; Liczba stron: 384; Okładka: twarda; Zdjęcia: czarno-biale; ISBN: 978-83-7414-320-2

KaHa

Tagi: Rafal Wojaczek, Prawdziwe życie bohatera, książka, poeta, samobójstwo, W.A.B., pijak, darmozjad, erudyta, fragment, ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany