Dogonić marzenia, a później dogonić tęczę

kzarecka

2007-09-25

flagg_160Gdy podjęła studia w szkole aktorskiej, powiedziano jej, by z uwagi na silny południowoamerykański akcent zrezygnowała z marzeń o scenie. Nie zrezygnowała. Sześciokrotnie, niestety bez powodzenia, startowała w konkursie piękności w stanie Alabama. Czy się poddała? Nie. Za siódmym razem zdobyła wreszcie koronę Miss Wdzięku. Długość swojej pierwszej książki oszacowała przez wagę. Czy dobrze zrobiła? Najwyraźniej, bo trafiła na listy bestsellerów. Fannie Flagg to "ludzkie trzy w jednym". Na początku października poznany jej kolejną powieść - "Dogonić tęczę".


O książce - Czas akcji: rok 1946 aż do czasów współczesnych. Miejsce: Elmwood Springs w Missouri, w samym środku kraju, w najradośniejszym okresie przejścia od czasów wojny do pokoju, w marszu ku oszałamiającej przyszłości.

Wśród bohaterów powieścią są: Sąsiadka Dorothy, której uśmiechnięty głos codziennie informuje przez lokalną rozgłośnię o miejscowych wydarzeniach, jej 10-letni syn Bobby, który ma przeżyć tysiąc wcieleń, głównie w swojej wyobraźni; Norma i Macky Warren z 94-letnią ciocią Elner; dziwnie charyzmatyczy i seksowny Hamm Sparks, który zaczyna karierę jako sprzedawca traktorów, a kończy oferując na sprzedaż całemu stanowi, a nawet krajowi, siebie samego; a także dwie kobiety, które kochają go zupełnie odmienną miłością. Jest też Tot Whooten, pracująca w salonie piękności pechowa fryzjerka, która równie kiepsko układa sobie życie, jak klientkom włosy; Beatrice Woods, Niewidoma Ptaszyna; Cecil Figgs, Król Pogrzebów; i niezrównana Minnie Oatman, główna wokalistka w Oatman Family Gospel Singers.


Raz jeszcze Fannie Flagg prezentuje nam bogactwo ludzkich postaci, przypomina wdzięk wyśmiewanej nieraz małomiasteczkowej klasy średniej, osadzonej w codziennych realiach, gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Fannie pisze z głębi serca, prawdziwie, a jej talent narracyjny jest nieodparty.

Fannie Flagg - pseudonim artystyczny Patricii Neal. Gdy zaczynała swoją karierę, Stany Zjednoczone i cały świat znały już jedną Patrycję Neal – aktorkę, zdobywczynię Oskara. Dla kolejnej nie było już miejsca w panteonie gwiazd filmowych. Chyba, że pod pseudonimem. I to był dobry pomysł: Broadway i Hollywood stanęły otworem dla Fannie.
Długość swej pierwszej książki oszacowała przez wagę. Wydawca powiedział jej, że tekst powinien liczyć ok. 400 stron. Zważyła więc 400 stron i wyszły z tego jakieś 2 funty. Pisała dopóki na wadze nie uzbierały się 2 funty (1997), zrealizowano cieszący się równie wielkim powodzeniem film. Inne powieści Fannie Flagg to: maszynopisu i wtedy książka była gotowa. Karierę literacka rozpoczęła w latach osiemdziesiątych. W powieściach sugestywnie ukazuje realia amerykańskiej prowincji. Jej pierwsza powieść "Daisy Fay i cudotwórca" (1981) przez dziesięć tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa". Na kanwie światowego bestselleru "Smażone zielone pomidory", zrealizowano cieszący się równie wielkim powodzeniem film. Inne powieści autorki to: "Witaj na świecie, maleńka", "Boże Narodzenie w Lost River", "Nie mogę się doczekać…kiedy wreszcie pójdę do nieba".

Fannie Flagg "Dogonić tęczę"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tłumaczenie: Renata Kopczewska; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 500; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-7534-024-2

KaHa

Tagi: Fannie Flag, dogonić tęczę, książka, książki, powieść, Nowa Proza, dogonić marzenia, Brodway, Hoolywood, Oskar, panteon, Daisy Fay i cudotwórca, smażone zielone pomidory, Boże narodzenie w lost river, Patricia Neal, funt, pisarka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany