Gretkowska na dnie nieba

kzarecka

2007-09-27

manuela_160Manulea Gretkowska założyła Partię Kobiet. I dobrze, bo przecież, jak twierdzi, Polska jest kobietą. Reklamują się hasłem "Wszystko dla przyszłości i nic do ukrycia" i plakatem, który jednych zachwyca, drugich bulwersuje. Ja zaliczam się do pierwszej grupy. Ten plakat się wyróżnia - tu nie przebijają krawat i niebieskie soczewki. Nie zajmujemy się tutaj jednak promowaniem partii i ich programów wyborczych, dlatego powiem wprost - 2 października na rynku pojawi się "Na dnie nieba". Publikacja, której autorką jest oczywiście Gretkowska.
O książce - to zbiór felietonów, drukowanych m.in. w "Pani", "Twoim Stylu", "Sukcesie", "Wprost". To obraz współczesnej Polski: mody i zjawiska, hipokryzja społeczna i sytuacja kobiet. To również wyrazisty język, celne puenty, cięty humor. W swoim zjadliwym i pełnym ironii stylu Gretkowska bierze pod lupę naszą rzeczywistość. Prześmiewa fałszywą moralność i powszechne zakłamanie, broni samostanowienia kobiet i wytyka mężczyznom, że nie wrócili jeszcze mentalnie z polowania na mamuty. Ale też wielka pochwała życia rodzinnego i macierzyństwa w tekstach, pisanych po urodzeniu córki.

W tomie "Na dnie nieba" znajduje się m.in. sławetny felieton "Dyskreny gust Kancelarii Prezydenta", który został wycięty z wydrukowanego już nakładu "Sukcesu". Felieton, który dodatkowo został tutaj wzbogacony komentarzem Gretkowskiej.

Fragment felietonu "Stygmaty kobiecości"
Mądra Polka po rozwodzie, sama przecież pozwoliłam wyszarpać sobie kawałek życiorysu dla artystycznego psychola. Udowadniającego mi, że dziecko jego "byłej" nie jest z nim, tylko z Melem Gibsonem. Socjopata żeruje na kobiecej naturze. Jest pijawką przyssaną nie do rany emocjonalnej, bo ta się może zagoić, ale do stygmatów kobiecości: wiary w miłość, poświęcenia. Bo jak można nie chcieć być kochanym, mieć domu i spokojnego sumienia? Znajoma, po latach emigracji, wróciła za facetem z Australii. Kiedy wyciągnął od niej wszystkie pieniądze (inwestował we wspólną przyszłość) i zniknął w czasoprzestrzeni, próbowała nadal uszczęśliwiać innych. Zająć się tymi biednymi, męskimi półsierotkami porzuconymi przez matki. (Jeszcze jedna teoria usprawiedliwiająca łajdactwo facetów - że muszą się oddzielić od mamusi, żeby dojrzeć, a potem powtarzają ten schemat, gnębiąc partnerki). Trafiała na różne egzemplarze: jeden udawał pracownika służb specjalnych. Więc nie mógł podać jej telefonu do pracy ani do domu. Pięć lat prowadził podwójne życie, ale nie na usługach wywiadu, lecz własnej żony. Znajoma, rozczarowana Polakami, chce wrócić do Australii. Jednak nie uratuje jej to przed łatwowiernością. Minie kolejnych kilka lat, zanim odkryje, że ten przystojniak, niezdejmujący prawie nigdy przeciwsłonecznych okularów i po każdej eskapadzie wracający do niej w podskokach, był kangurem. Ukrywał swoją naturę pod czarującym uśmiechem, a w torbie przynosił prezenty.

Manuela Gretkowska - debiutowała szesnaście lat temu powieścią "My zdies' emigranty". Teraz na swoim literackim koncie ma dodatkowo takie publikacje jak: "Tarot paryski", "Kabaret metafizyczny", "Podręcznik do ludzi", "Namiętnik", "Polka" (nominacja do Nagrody Literackiej NIKE 2002), "Europejka", "Sceny z życia pozamałżeńskiego" (napisane wspólnie z Piotrem Pietuchą) , "Światowidz", "Silikon", "Kobieta i mężczyźni". Jest również autorką scenariusza do filmu "Szamanka" oraz współscenarzystką telewizyjnego serialu "Miasteczko".

Manuela Gretkowska "Na dnie nieba"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 120 x 200 mm; Liczba stron: 244; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-247-0833-8

KaHa

Tagi: Manuela Gretkowska, na dnie nieba, książka, książki, publikacje, Partia Kobiet, Polska jest kobietą, program wyborczy, partia, Pani, Twój Styl, Sukces, Wprost, NIKE, nagroda literacka, Polka, Europejka, silikin, światowidz, kobieta i mężczy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany