Moja i Twoja III RP

kzarecka

2007-10-01

lech_160Już nie będę rozstrząsać tego, w której RP żyjemy, bo zaczyna robić się nudno. Część społeczeństwa uważa, że w IV, choć najwidoczniej nie wiedzą, że nasza Konstytucja nie została zmieniona i w preambule czarno na białym jest wypisane: (...) nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, a dalej: - Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali. Przypomnę zatem - żyjemy w III RP. W związku z tym polecam książkę Lecha Wałęsy "Moja III RP" z cudownym podtytułem: "Straciłem Cierpliwość!". Plus informacja o spotkaniu.Zacznę od spotkania - 2 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa nr 316, III piętro) odbędzie się spotkanie z Lechem Walęsą. Rozmę poprowadzę: Katarzyna Kolenda-Zaleska i Tomasz Wołek. Spotkanie związane będzie oczywiście z premierą książki, pierwszej od 16 lat. Rozpocznie się o godz. 13:30.

O książce: - Lech Wałęsa, w charakterystyczny dla siebie sposób, dosadnym językiem i nazywając rzeczy po imieniu, staje w obronie "naszego wspólnego dziecka, które przed laty z dumą, wzruszeniem i nadzieją nazwaliśmy III Rzeczpospolitą". Przypomina jej początki i rozwój, omawia sukcesy i niepowodzenia. Przedstawia "swoje autorskie spojrzenie na ten czas, zapisane ręką rewolucjonisty i uczestnika opisywanych zdarzeń, a nie pisarza, dla którego te ciekawe czasy mogą być całkiem dobrą inspiracją". I jest pewien, że "nawet epizody nazywane IV RP, będące karykaturą Polski solidarnej i szczęśliwej, nie zniszczą tego dzieła".

Lech Wałęsa: - Ilekroć spoglądam na przebytą drogę Polski ostatnich kilkunastu lat, widzę wysiłek i mądrość narodu, widzę sukces i szansę, a nie klęską i zdradę, jak nam dzisiaj wmawiają.

Fragment "Mojej III RP"
Powinien jeszcze przegrać z historią , która nigdy nie nazwie III Rzeczpospolitej państwem SB. Chcę w to wierzyć! Nie sposób przytoczyć wszystkie perełki, rzucane na mój temat przez tych i innych moich byłych kolegów. Wybrałem tylko kilka, reszta czeka na dogodniejszy czas. Przytaczam słowa osób, którym jakoś szczególnie doskwiera "kompleks Wałęsy", jak to ocenił któryś z publicystów, a ich ataki na mnie stały się dla nich celem samym w sobie i niemal głównym sensem działalności. Najsmutniejsze jest to, że kiedyś w rozsiewaniu takich opinii prześcigali się ludzie służb komunistycznych, a od lat w swej niechęci i agresji wobec mnie licytują się dawni koledzy. Taki już los rewolucjonisty. Przez kilka­dziesiąt lat pracy dla Ojczyzny nauczyłem się z tym żyć i chyba nic tego nie zmieni.

Lech Wałęsa "Moja III RP"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 192; Okładka: twarda; ISBN: 83-247-0894-4

KaHa
Tagi: Lech Wałęsa, Moja III RP, książka, prezydent, fragment mojej III RP, IV RP, konstytucja, preambuła, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Tomasz Wołek,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany