Julki od królowej Holandii

kzarecka

2007-10-02

julki_160Annie M.G. Schmidt powiedziała kiedyś o sobie: Zawsze miałam osiem lat. To co piszę, piszę właściwie dla siebie samej. Myślę, że na tym to wszystko polega. Pisarka, którą nazywano niekoronowaną królową Holandii, zdobywczyni "Małego Nobla" swoje opowiadania o Julku i Julce zaczęła publikować już w latach '50-tych na łamach gazety Het Parool. Co tydzień pisała jeden tekścik składający się z około 250 słów, który ilustrowała Fiep Westendorp. A teraz? A teraz na koniec października nasze dzieci będą mogły poznać piąty i niestety ostatni już tom, w którym zebrano opowiadania Schmidt.


O książce - Te krótkie historyjki pisane z perspektywy pięciolatków z charakterem są pełne ciepłego humoru, zabawnch dialogów, wzruszających scen. Annie M.G. Schmidt świetnie oddała świat dziecięcych zabaw, ich język, codzienne radości i troski. Historie opowiadają o dwójce dzieci, które wymyślają ciągle nowe zabawy i odkrywają świat. Codzienność - to co spotyka dzieci na zakupach, w ogrodzie, w rozmowie z szewcem, gospodarzem, w zabawach w mamę i tatę, w doktora, w pilota - stanowi kwintesencję tych opowieści.

Joanna Olech o książeczkach: - Wspaniałe ilustracje Fiep Westendorp zdumiewają swoją niedzisiejszą prostotą i wdziękiem, a bezpretensjonalne miniopowiastki idealnie wpisują się w potrzeby i zainteresowania przedszkolaka. Nieżyjąca już autorka, nagrodzona "małym Noblem" za twórczość dla dzieci, jest mistrzynią lapidarnego stylu. Rzadko używa dłuższych kwestii, starannie wystrzega się trudnych wyrazów, opowiada swoje historie równoważnikami zdań. Świat Julka i Julki to świat z perspektywy małego dziecka - dorośli są w nim intruzami. Nie ma tu wielkich przygód, za to maleńkie epizody awansują do rangi wydarzeń, bo ich aktorami są same dzieci. Pyszna książka! Para zadartonosych bohaterów ma już swoje miejsce w historii światowej literatury dla dzieci.

Annie M.G. Schmidt "Julek i Julka"; Ilustracje: Fiep Westendorp; Wydawnictwo: Hokus-Pokus; Format: 120 x 190 mm; Liczba stron: 160; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-604021-1-5

KaHa

Tagi: Annie M.G. Schmidt, Julek i Julka, książka, książeczka, Ilustracje, Fiep Westendorp, Wydawnictwo Hokus-Pokus, dzieci, Mały Nobel, niekonorowana królowa Holandii, Het Parool,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany