Wyprawa w najdalsze zakątki Kosmosu

kzarecka

2007-10-04

kosmicznydom_160"Kosmiczny dom Larklight" to kolejny hit brytyjskiego wydawcy "Harry'ego Pottera". Tylko w samej Anglii sprzedano aż 45 tysięcy egzemplarzy. Powieść Philipa Reeve'a to pierwszy tom serii napisanej w nurcie steam punk, niezwykle popularnym na Zachodzie. Czym właściwie jest steam punk? To sciene-fiction umiejscowione w realiach XIX-wiecznych. Książkę opatrzył ilustracjami David Wyatt, który wcześniej pracował przy powieściach takich autorów, jak Tolkien, Pratchett, Pullman, Wynne-Jones i wielu innych najbardziej prestiżowych pisarzy.
Jacek Drewnowski o książce - Oto wiktoriański dom, zawieszony w przestrzeni nad Księżycem. Oto świat, w którym statki z alchemicznym napędem przemierzają wypełniony eterem Kosmos, a Imperium Brytyjskie zakłada kolonie na innych planetach. Oto pasjonująca opowieść o dzielnym rodzeństwie, której tłem jest alternatywna wizja XIX-wiecznej historii. Na kartach książki czytelnik napotka piratów, budzące grozę olbrzymie pająki, mieszkańców Jowisza, napędzane parą roboty, a także niejedną postać historyczną. "Kosmiczny dom Larklight" oszałamia bogactwem pomysłów.

Fragment
Kosmiczny szron, który grubą warstwą pokrył zasuwę, odpływał w postaci jasnego, rzednącego kłębu, a gdy się już rozwiał, naszym oczom ukazał się znajomy widok. Księżyc wypełniał całe niebo nad nami niby wielka, półkolista latarnia, świecąca w czerni eteru, a za nim, nieco z boku, połyskiwało małe, niebieskie oko Ziemi. (...) Na balkonie panował spokój. Ogromna cisza eterycznej przestrzeni wydawała się jeszcze cichsza po całym dniu słuchania "Śpiewu ptaka o zmierzchu". W donicach wzdłuż balustrady wciąż rosły delikatne, krystaliczne kosmiczne kwiaty, które kolekcjonowała nasza matka. Pamiętam - miałem wtedy trzy czy cztery lata - że na parapecie w moim pokoiku stała doniczka i kwaitu usypiały mnie co wieczór swoją dziwną pieśnią bez słów. Ale mama nie żyła, zginęła na pokładzie statku "Semele" w 1848 roku, gdy wybrała się się w odwiedziny do jakiegoś wiekowego krewnego z Cambridgeshire. Ani ojciec, ani Myrtele nie mieli jej zdolności do uprawy śpiewających roślin i z biegiem czasu kwiaty jeden po drugim umilkłu.(...)
- Patrz! - krzyknęła nagle i ujrzała statek w znacznie wiekszej odległości od Larklight, niż się spodziewałem. Był duży i zielony, z daleka wyglądał bardziej jak jedna z ryb, tyle że miał na rufie spore wybrzuszenie, skrywające alchemiczne silniki. Zbliżył się do pirsu po kilku uderzeniach skrzydeł i szybkich, nerwowych drgnięciach płetw sterujących, poruszając się bardzo podobnie do ryb. Załogę tworzyli Iończycy - nie widzieliśmy ich zbyt dobrze, mieli bowiem na sobie brezentowe skafandry eterowe i przyciemniane gogle, ale Iończyka zawsze łatwo rozpoznać. To niscy, krępi osobnicy o czterech rękach.

Philip Reeve - urodził się i wychował w ruchliwym i zrujnowanym portowym przedmieściu Brighton. Podobnie jak wszyscy mieszkańcy tego miasta, uciekł stamtąd jak mógł najszybciej. Obecnie żyje w odosobnionym domku wiejskim w Dartmoor, gdzie regularne zmagania z gigantycznymi domowymi pająkami oraz bezowocne wysiłki w celu ochrony tweedowych i wełnianych ubrań przed żarłocznymi molami pozwoliły mu doskonale wczuć się w położenie Arta Mumby'ego. Jest autorem bestsellerowej tetralogii Mortal Engines.

David Wyatt - został wykluczony ze stowarzyszenia Prerafaelitów za to, że był "trochę dziwny", mimo to pozostaje jednym z najlepszych ilustratorów naszych czasów. Żyje i pracuje w wiekowym domu na cmentarzu w Devonshire, gdzie jest mocno niepokojony przez nieznające wypoczynku duchy, które pukają do jego drzwi ze skargami na jego granie na lutni do późnej nocy oraz inne dekadenckie wybryki.

Philip Reeve "Kosmiczny dom Larklight"; Ilustracje: David Wyatt, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Format: 141 x 180 mm; Liczba stron: 416; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-10-11450-1

KaHa

Tagi: Philip Reeve, Kosmiczny dom Larklight, David Wyatt, książka, powieść, sciene fiction, wydawnictwo nasza księgarnia, harry potter, fragment, Tolkien, Pratchett, Pullman, Wynne-Jones, Mrtal Engines, trylogia, tom, seria,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany