Kroniki króla, czyli Hiszpania czasów Inkwizycji i... pikanterii

kzarecka

2007-10-05

kronika_160Gdzie skupiają się główne wątki twórczości Gonzalo Torrente Ballestera, czyli humor, krytyka wszechwładnego kleru, związki patriotyzmu z erotyką i przede wszystkim element fantastyczny? "Kronika zadziwionego króla". Trudne pytanie? Okrutnie! 16 października będziemy mogli poznać treść powyższej publikacji. A sam autor? Niestety już nie żyje. J.M. Martínez Cachero nazwał go patriarchą literatury hiszpańskiej, a José Saramago powiedział: - Jeśli istnieje niebo, Torrente Ballester zasiada w nim po prawicy Cervantesa. Warto więc przeczytać powieść Ballestera i zastanowić się, czy fakt, że król zobaczy lub nie pępek królowej, może być wydarzeniem transcendentnym?


O książce - Powieść, osadzona w realiach Hiszpanii czasów inkwizycji, ukazuje historię monarchy Filipa IV, który pewnego dnia postanawia ujrzeć swą żonę w negliżu. Życzenie to wywołuje spore zamieszanie w królewskim pałacu. Wywołuje oburzenie teologów i trwogę wśród ludu, ponieważ pomyślność jedynego na świecie kraju, który broni doktryny Bożej i świętego Kościoła, zależy od uczynków króla. Intryga pozwala autorowi snuć nić opowieści właściwej dla powieści historycznej, lecz doprawionej dużą dozą humoru. Jaki wpływ ma moralne prowadzenie się monarchy na dobrobyt jego ludu? Czy flota wioząca do Sewilli transport złota z Nowego Świata zostanie zatopiona przez Anglików, jeśli król będzie oglądał obnażone wdzięki królowej? Czy fakt, że król spędził noc z luksusową kurtyzaną, spowoduje klęskę jego wojsk w Niderlandach? Oto pytania, nad którymi łamią sobie głowę inkwizytorzy, podczas gdy młody król Filip oddaje się erotycznym marzeniom, a jednocześnie zmaga się ze spiskowcami, za wszelką cenę usiłującymi nie dopuścić go do legalnej małżonki.

Wojciech Charchalis (tłumacz) o autorze: -
Gonzalo Torrente Ballester to jeden z niewielu hiszpańskich pisarzy, którzy nie zamykają się w rodzimej tradycji literackiej, lecz nieustannie poszukują, adoptują na gruncie hiszpańskim nowe prądy i idee literatury światowej. Jego rzekomy realizm magiczny nie wywodzi się z Ameryki Łacińskiej, lecz tkwi korzeniami w fantastycznym dziedzictwie jego rodzinnej Galicji. Na zadane w jednym z wywiadów pytanie, czy jego literatura powstaje pod wpływem Gabriela Garcii Marqueza, odparł: "Ja tak pisałem wcześniej".

Gonzalo Torrente Ballester - jeden z najwybitniejszych pisarzy hiszpańskojęzycznych. Laureat wielu nagród, członek Królewskiej Akademii Hiszpanii. Był dziennikarzem działu kultury, prowadził audycje radiowe i pisał do gazet. Wydał też kilka sztuk teatralnych. Trylogia "Blaski i cienie" (1962, wyd. pol. 1991), na podstawie której nakręcono film, przyniosła mu rozgłos i sukces finansowy. Największym jednakże osiągnięciem autora jest tzw. trylogia fantastyczna: La saga/fuga de J.B. (1972), Fragmentos de Apocalipsis (1977) i La Isla de los Jacintos Cortados (1980). Są to powieści na poły historyczne, stanowiące jednocześnie krytykę współczesnego społeczeństwa i współczesnej sztuki powieściopisarskiej. Należą one do najważniejszych książek nie tylko w samej Hiszpanii, ale i na całym obszarze języka hiszpańskiego.

Gonzalo Torrente Ballester "Kronika zadziwionego króla"; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Tłumaczenie: Wojciech Charchalis; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: 216; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7506-080-5

KaHa

Tagi: Gonzalo Torrente Ballester, Kronika zadziwionego króla, wojciech charchalis, wydawnictwo zysk, książka, autor, pisarz, inkwizycja, hiszpania, Martinez Cachero, Jose Saramago, książki,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany