Nike dla Myśliwskiego!

kzarecka

2007-10-07

nike2_160Trzy godziny radości, a potem miesiące depresji - powiedziała o emocjach po otrzymaniu NIKE 2006 Dorota Masłowska. Kogo, być może, od dzisiaj to czeka? XI edycja Literackiej Nagrody NIKE przed momentem została rozstrzygnięta. Najpierw dwadzieścia nominacji, później siedmiu finalistów, teraz jeden zwycięzca - Wiesław Myśliwski. Tym samym autor po raz drugi otrzymał statuetkę dłuta Gustawa Zemły, złote pióro i czek pieniężny. Oprócz Niego w gronie laureatów NIKE są już: Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różycki, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Ronikier, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk i Dorota Masłowska.Małgorzata Szpakowska (przewodnicząca jury) powiedziała w uzasadnieniu przyznania nagrody: - "Traktat o łuskaniu fasoli" to opowieść o opowiadaniu. (...) Póki opowiadanie, póty życie.

Z kolei Wiesław Myśliwski: - To nie kokieteria. Jestem zaskoczony.

Autor był pierwszym laureatem Literackiej Nagrody NIKE. Po 10 latach ponownie został wyróżniony. Jak sam podkreślił: - To inauguracja następnej dziesiątki.

O nagrodzonej książce - Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Autor o tytule: - To łuskanie fasoli dręczyło mnie chyba ze 30 lat. Jak pan wie, to był taki rodzaj sąsiedzkich posiadów, kiedy równocześnie z łuskaniem fasoli prowadziło się rozmowy na wszystkie możliwe tematy. Te rozmowy dotyczyły i zdarzeń bieżących, i dawnych, snów, duchów, tego i tamtego świat, Boga, pojedynczych i zbiorowych doświadczeń, mędrkowało się, filozofowało, słowem nie było granic, słowa prowadziły ludzi w przeróżnych kierunkach. Uczestniczyły w tym i kobiety, i mężczyźni, starzy, młodzi, także dzieci. Czasem sobie myślę, czy nie dlatego sadzono tyle fasoli, bo o ile pamiętam, tak dużo się jej nie jadło. I kiedy przypominałem sobie ten zwyczaj z dzieciństwa, zacząłem się zastanawiać, jak przełożyć ową mowną strukturę zwyczaju na strukturę pisania książki. ("Polityka" nr 17/18 (2552), 29 kwietnia – 6 maja).


Jak co roku swój typ mieli również czytelnicy "Gazety Wyborczej", którzy wyróżnili "Gottland" Mariusza Szczygła.

Wśród tegorocznych finalistów NIKE byli:
Jerzy Pilch "Moje pierwsze samobójstwo" - Świat Książki
Mariusz Szczygieł "Gottland" - Czarne
Magdalena Tulli "Skaza" - W.A.B.
Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli" - ZNAK
Marcin Świetlicki "Muzyka środka" - a5
Tomasz Różycki "Kolonie" - ZNAK
Maria Janion "Niesamowita słowiańszczyzna" - Wydawnictwo Literackie

KaHa


Tagi: Literacka nagroda nike, nike 2007, gustaw zemła, Wiesław myśliwski, jerzy pilch, magdalena tulli, marcin świetlicki, tomasz różycki, maria janion, mariusz szczygieł, nike myśliwski,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany