Dramat po polsku

kzarecka

2007-10-11

antologia_160.Była jedynka, teraz jest dwójka. Liczba stron - ponad 850! Książka zatem dla wytrwałych, bądź czytających wybiórczo. Mowa jednak o antologii, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by czytać tylko niektóre pozycje. I jedynka (na rynku od lutego tego roku), i dwójka wyszły pod redakcją Jana Kłossowicza. "Antologia dramatu polskiego 1945-2005" to dramaty układające się w obraz historii Polski tego czasu, pokazujące jakim wyzwaniom musieli sprostać ich autorzy.





O antologiach - Lata 1945-2005 to dwie różne epoki historyczne, ale jeden z najpłodniejszych okresów w dziejach polskiej dramaturgii. Tworzyło w tym czasie kilkudziesięciu wybitnych dramaturgów, których utwory zajęły trwałe miejsce w naszej literaturze. Niestety, ich pisarstwo w powszechnej świadomości prawie nie istnieje. A są to tytuły utworów żywych, mających za sobą nie tylko próbę sceny, ale i znaczące premiery, zarówno w Polsce, jak i bardzo często za granicą. Od lat 60. po 80. polska dramaturgia była tłumaczona i wystawiana w świecie jak nigdy przedtem. Dzisiaj trudno do niej dotrzeć. Bardzo rzadkie są wydania zbiorowe, równie rzadkie są publikacje dramatów zebranych jednego autora.

Sześćdziesiąt sztuk czterdziestu autorów to bardzo dużo, ale jest to wybór pozwalający sięgnąć jedynie po dzieła najważniejsze. Urywa się on nagle, bo data 2005 nie zamyka ani nie otwiera żadnej epoki w literaturze i teatrze.

Antologia dramatu polskiego, tom 2:
Janusz Krasiński - "Czapa czyli śmierć na raty"
Ireneusz Iredyński - "Żegnaj Judaszu, Ołtarz wzniesiony sobie"
Bogusław Schaeffer - "Kwartet dla czterech autorów"
Tomasz Łubieński - "Zegary, Koczowisko"
Helmut Kajzer - "Paternoster, Gwiazda "
Ernest Bryll - "Rzecz listopadowa"
Wiesław Myśliwski - "Złodziej"
Jarosław Marek Rymkiewicz - "Dwór nad Narwią"
Jerzy Żurek - "Po Hamlecie"
Jarosław Iwaszkiewicz - "Noc czerwcowa"
Władysław Terlecki - "Cyklop"
Janusz Głowacki - "Polowanie na karaluchy"
Tadeusz Słobodzianek - "Prorok Ilja"
Maciej Wojtyszko - "Bułhakow "
Paweł Huelle - "Ostatni kwadrans"
Lidia Amejko - "Farrago"
Ingmar Villqist - "Beztlenowce: Kostka smalcu z bakaliami, Beztlenowce, Fantom, Lemury"
Krzysztof Bizio - "Toksyny"
Michał Walczak - "Rzeka"
Marek Pruchniewski - "Wesołe miasteczko"
Wojciech Tomczyk - "Norymberga"

Jan Kłossowicz - krytyk teatralny, historyk dramatu i teatru. Autor kilkuset recenzji, esejów i rozpraw na temat teatru i dramatu, publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Współtwórca wystaw: Polski Teatr Współczesny (Tokio, 1960), Présences polonaises (Centre Pompidou, Paryż, 1983), 4 x Paryż (Galeria Zachęta, Warszawa, 1984), Europa, Europa (Kunst-und Ausstellungshalle, Bonn, 1994). Publikacje książkowe: Teatr stary i nowy, Mrożek, Mgliste sezony, Tadeusz Kantor, Słownik teatru polskiego. W publikacjach zbiorowych, m.in.: Enciclopedia dello spettacolo, Obraz literatury polskiej XIX i XX wieku, World Theatre (rozdział: Poland, Kantor l'artiste a la fin du XXe siecle), La scene moderne, Encyclopédie mondiale des arts du spectacle (wszystkie hasła dotyczące Polski).

"Antologia dramaty polskiego 1945-2005"; Pod redakcją: Jana Kłossowicza; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Format: 168 x 240 mm; Liczba stron: 856; Okładka: twarda; ISBN 978-83-7469-594-7

KaHa


Tagi: Antologia dramaty polskiego 1945-2005, jan kłossowicz, książka, publikacja, antologia, antologia dramatu polskiego, wydawnictwo prószyński i s-ka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany