Literacki Nobel 2007

kzarecka

2007-10-12

nobel_160To trwało 30 lat. Zdobyłam wszystkie możliwe nagrody w Europie, wszystkie te cholerne nagrody. Jestem bardzo zadowolona. Nobel to królewskie ukoronowanie, jak poker w kartach. Takie słowa wypowiedziała Doris Lessing po otrzymaniu od dziennikarzy informacji o przyznaniu jej tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Mało znana dla większości polskich czytelników (w kraju wydano cztery jej książki) autorka pisze powieści społeczno-obyczajowe. Uznawana jest za autorkę feministyczną.
Noblistka jest pisarką, której epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą - tak z kolei brzmiało uzasadnienie jury, które wyróżniło prawie już 88-letnią Brytyjkę.

Doris Lessing - urodziła się w rodzinie brytyjskiej w Persji (dzisiejszy Iran) w 1919 roku, skąd w wieku pięciu lat zabrano ją do Rodezji (obecnie Zimbabwe). Dzieciństwo spędziła na dużej farmie w Rodezji, a do Anglii przyjechała po raz pierwszy w roku 1949. Przywiozła ze sobą rękopis swojej pierwszej powieści ("The Grass is Singing"), która po publikacji w 1950 roku odniosła wielki sukces w Wielkiej Brytanii, Ameryce i wielu krajach europejskich. Od tamtej pory sława Lessing jako powieściopisarki, autorki opowiadań i reportaży stale rośnie. Za zbiór krótkich powieści "Five" otrzymała w 1954 roku nagrodę Somerseta Maughama. W roku 1981 pisarkę uhonorowano Austriacką Nagrodą Państwową za Literaturę Europejską, a w 1982 Nagrodę Szekspira Republiki Federalnej Niemiec. W 1985 roku powieść "The Good Terrorist" uhonorowano nagrodą W.H. Smitha oraz nagrodą Mondello we Włoszech. "Piąte dziecko" otrzymało nagrodę Grinzane Cavour, przyznawaną przez włoskich maturzystów.

Zdjęcie Doris Lessing wykonane przez Matthew Andrewsa.

KaHa

Literacki Nobel 2008 - Jean-Marie Gustavo Le Clezio

Tagi: Doris Lessing, literacki nobel, nobel 2007, książka, piąte dziecko, książki, femistka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany