Nagroda Związku Pisarzy Polskich przyznana

kzarecka

2007-10-15

ala1_160Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie przyznał doroczną nagrodę literacką za rok 2007 Aleksandrze Ziółkowskiej - Boehm - poinformowała PAP Regina Taylor, sekretarz związku. Taką wiadomość niedawno otrzymałam. A wiadomość ta wywołała uśmiech i radość. Jeśli do tej pory nie wpadła wam do ręki żadna książka Ziółkowskiej-Boehm, to postarajcie się nadrobić zaległości. Dlaczego? Z pewnością nie dlatego, że autorka została dziś nagrodzona. Raczej dlatego, że nagrodzona ZASŁUŻENIE.


Nagroda została przyznana Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm za książkę "Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża" opublikowaną nakładem wydawnictwa Muza. Przyznaliśmy ją jednogłośnie - powiedziała Taylor.

"Kaja od Radosława..." to opowieść o losach Cezarii Iljin Szymańskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez 54 lata przechowywała krzyż Virturi Militari Henryka Dobrzańskiego, Hubala. Major przekazał krzyż, który uległ uszkodzeniu, swojej kurierce, aby oddała go do naprawy w Warszawie. Następnego dnia zginął.

Kurierka zdążyła dotrzeć z nim do Kai (której brat Modest i przyszły mąż Marek Szymański, ps. Sęp byli hubalczykami), nim sama zginęła. W czasie okupacji Kaja nosiła krzyż jak amulet, w Powstaniu przechodziła z nim kanałami walczącej Warszawy. Po upadku Powstania znalazła się w Białymstoku, gdzie została aresztowana i zesłana do obozu NKWD nr 41 w Ostaszkowie. Krzyż Hubala ukryła w obcasie buta.

Do Polski wróciła w 1946 roku z malarią i tyfusem, ważąc 38 kg. Została cenionym architektem i brała udział w odbudowie Warszawy. Autorka pokazuje dzielną kobietę i jej niezwykły sposób na życie, hart ducha i, pomimo wszystko, optymizm i wiarę w ludzi. Sceny z książki na długo zapadają w pamięć i serce czytelnika.

Cieszę się, że zainteresowanie wzbudziła książka pokazująca losy kobiety tak bardzo włączonej w naszą piękną i trudną historię, kobiety z charakterem i bardzo pozytywnej. - powiedziała PAP autorka książki Aleksandra Ziółkowska-Boehm. Związek Pisarzy na Obczyźnie ma piękną historię i znakomitych laureatów, więc to dla mnie szczególne wyróżnienie. Poznałam przed laty Józefa Garlińskiego, wybitnego historyka, autora książek, który wiele lat, aż do śmierci w 2005 roku, był prezesem Związku Pisarzy na Obczyźnie i bardzo godnie go reprezentował - dodała pisarka.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie powstał, jako organizacja polskich pisarzy emigracyjnych w Londynie w 1945 roku. W 1947 i 1956 związek podjął uchwały wzywające do zaniechania publikacji w wydawnictwach PRL, co przyczyniło się do izolacji od kraju polskich literatów-wychodźców.

Związek prowadził działalność kulturalną i wydawniczą, organizował pomoc materialną dla pisarzy. Od 1976 wydaje czasopismo Pamiętnik Literacki. Przewodniczącymi byli: S. Stroński, A. Bogusławski, T. Terlecki. W. Wohnout, Z. Szyszko-Bohusz, T. Lisiewicz, K. Sowiński, J. Garliński (od 1975).

Nagroda literacka przyznawana jest od 1951 roku. Laureatami byli m.in.: Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Marian Hemar, Gustaw Herling -Grudziński, Stanisław Baliński, Józef Garliński, Sławomir Mrożek, Bolesław Taborski.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, polska pisarka na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie stypendystką amerykańskiej fundacji Fulbrighta. W 2006 r. została uhonorowana nagrodą stanu Delaware w dziedzinie literatury. Jest doktorem nauk humanistycznych UW, członkiem m.in. warszawskiego SPP i amerykańskiego Pen-Clubu. Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich m.in. publikacji poświęconych życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (była sekretarką pisarza w latach 1973-1974)"Blisko Wańkowicza", "Na tropach Wańkowicza", a także opowieści związanych tematycznie z Ameryką: "Nie tylko Ameryka", "Korzenie są polskie", "Amerykanie z wyboru" oraz "Kanada, Kanada…", "Kanadyjski senator" . Swoje życie opisała w barwnej autobiografii "Ulica Żółwiego Strumienia".
Pod koniec października ukaże się w Wydawnictwie Debit jej nowa książka pt. "Otwarta rana Ameryki" - zbiór opowieści reportażowych o współczesnemu życiu i sytuacji amerykańskich Indian.

(informacja Polskiej Agencji Prasowej)

Zdjęcie: Andrzej Bernat


Emocje mogą popychać do pisania, ale nie mogą zapanować - wywiad z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm zamieszczony we wrześniu na łamach Przystani Literackiej

"Szeroki świat" Cezarii Iljin w książce "Kaja od Radosława" (recenzja)


Tagi: aleksandra ziółkowska-biehm, książka, nagroda, związek pisarzy polskich na obczyźnie, regina taylor, cezaria Iljin, Kaja od Radosława, historia hubalowego krzyża, hubal, wywiad, recenzja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany