Literacki Nobel 2007 dał nowe życie

kzarecka

2007-10-17

doris3_160Doris Lessing furory w Polsce nie zrobiła. Może jednak zmieni to nagrodzenie autorki literackim Noblem i wznowienie przez Państwowy Instytut Wydawniczy jej książek: "Piąte dziecko" i "Podróż Bena". Tym samym powieści rozpoczynają w wydawnictwie nową serię współczesnej prozy światowej – "Biblioteka Babel". Poczytajcie o książkach i serii.
"Piąte dziecko" - Utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena. Fabuła jak z horroru staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską, granicami ludzkiej wolności, współczuciem dla "innych". Niewielka objętościowo powieść posiada magnetyczną siłę i, mimo dojmującej atmosfery sennego koszmaru, natarczywie domaga się, by czytać ją więcej niż raz.

doris1_300

"Podróż Bena" - Bezwarunkowa miłość matki do Bena, bohatera poprzedniej książki Doris Lessing Piąte dziecko, doprowadziła do rozpadu rodziny. Odmieniec Ben dorasta i znowu staje oko w oko z obcym światem, oszołomiony i samotny. Z tęsknotą wpatruje się w twarze napotykanych ludzi, ale znajduje tam jedynie lęk i wrogość, rzadziej dobroć. Losy rzucają go na południe Francji, do Brazylii, wreszcie w Andy, gdzie odkrywa, skąd pochodzi. Podróż Bena, dopełnienie wstrząsającego Piątego dziecka, jest opowieścią o poszukiwaniu tożsamości we wrogim świecie, historią pełną zaskakujących zwrotów akcji o dramatycznym, nieprzewidywalnym zakończeniu.

doris2_300

O serii - Czternaście lat przed objęciem funkcji dyrektora Biblioteki Narodowej Argentyny Jorge Luis Borges napisał opowiadanie "Biblioteka Babe", w którym opisał wszechświat złożony z tekstów, wszelkich możliwych tekstów. Wszechświatem tym rządzą dwa prawa: wszystkie stanowiące go teksty składają się z jednakowych elementów: liter, spacji, przecinka, kropki; nie ma w rozległej Bibliotece dwu identycznych książek. Nawiązując do Borgesowskiej wizji, PIW przedstawia nową serię współczesnej (powstałej nie wcześniej niż początek XX wieku) prozy światowej.
Biblioteka Babel nie musi być traktowana jedynie jako manifest postmodernizmu, realizacja ponurego przekonania, że "wszystko już było". Biblioteka Babel to symbol różnorodności, a pośród różnorodności tęsknoty za tym, co trwałe, istotne. Różnorodność bowiem nie może być wartością samą w sobie.

W przyszłym roku w serii ukażą się książki takich autorów jak:
* Teodora Dimowa - "Matki" (Bułgaria)
* Władimir Zazubrin - "Drzazga" (Rosja)
* Frigyes Karinthy - "Podróż wokół mojej czaszki" (Węgry)
* Peter Henisch - "Brzemienna Madonna" (Austria)

KaHa

Literacki Nobel 2007 - Doris Lessing

Tagi: doris lessing, literacki nobel, nagroda nobel, nobel 2007, książka, książki, seria, biblioteka babel, piw, piąte dziecko, podróż bena, wznowienie, Jorge Luis Borges, Teodor Dimow, Władimir Zazubrin, Frigyes Karinthy, Peter Henisch ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany