Młodość Coetzee

kzarecka

2007-10-18

mlodosc_160"Młodość" to kolejna, po "Chłopięcych latach", powieść o charakterze autobiograficznym. Wyjątkowa na tle całej twórczości noblisty, bo pierwsza, która odsłania zwykle przemilczane tematy młodości – bardzo intymne, wstydliwe. To zapowiedź książki, jaką posługuje się wydawca. I szczerze mówiąc, na tym można by zakończyć. Przejść do krótkiej informacji o książce. I finito. Do przeczytania publikacji Johna Maxwella Coetzee, noblisty sprzed czterech lat, nie trzeba chyba bardziej zachęcać.
O książce - Zawiedziony beznadzieją życia w Afryce dwudziestokilkuletni Jonh ucieka do Londynu. Przyjeżdża z nadzieją na odnalezienie własnego miejsca i pomysłu na przyszłość. Poszukuje wolności od toksycznych relacji w Cape Town. Paradoksalnie, zatrudnia się w wielkiej korporacji IBM, wyspecjalizowanej w doskonałym formatowaniu zatrudnionych osób. Wciśnięty w sztywny garnitur, sprzedaje się, by płacić za namiastki miłości. Wykorzystując kolejne kobiety, stacza się na dno upokorzenia.
Jedyny ratunek znajduje w literaturze. Musi pisać, by odzyskać szacunek do samego siebie.

J.M. Coetzee "Młodość"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Michał Kłobukowski; Format: 124 x 195 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0883-4

KaHa

Tagi: Coetzee, młodość, chłopięce lata, książka, książki, nobel, noblista, zapowiedź,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany