Legenda o nerwowym człowieku

kzarecka

2007-10-19

legenda_160Wydawnictwo Nowa Proza przygotowało niezwykłą książkę Georgia Rayzachera. Jaką? Jej tytuł to "Legenda o nerwowym człowieku". Zdaniem wydawcy książka ma wciągającą fabułę ze światem momentami pięknym, częściej odrażającym, ale przede wszystkim niezwykle realnym. Dziwaczne związki, podstęp, zdrada, morderstwa i miłość. To współczesne wydanie szekspirowskiego dramatu. A najkrócej jak tylko można - to właściwa powieść, na właściwym miejscu, we właściwym czasie. Powieść niosąca przesłanie "Dzień dobry - śmierci!".
O książce - Lata powojenne. W jednym z państw Europy Wschodniej, w rodzinie państwa Yorisa i Marii Dolores Stundemann, przychodzi na świat Bradis, człowiek, który wkrótce udowodni światu swą odmienność. Mija pół wieku. Jest rok 2006. Ten sam kraj gdzie ludzie spacerując patrzą pod nogi, gdzie dzieci nie są przytulane przez rodziców, kraj pozbawiony nadziei, dobrych manier i gustu, ale za to pełen zazdrości. Bradis wraca w rodzinne strony, by rozliczyć się z bolesną przeszłością i poznać prawdę o samym sobie. Pisze niezwykły list i opowiada historię swego życia. Czyni to, podróżując w głąb siebie, do utraconego raju dzieciństwa. Poszukując prawdy, zmaga się z przeszłością, patrzy prosto w oczy swojemu egoizmowi, wielkości swojego intelektu, swej podłości i wreszcie swemu nieuniknionemu końcowi - śmierci.

Czym lub kim jest tytułowe przekleństwo rodziny Stundemann? Każda kolejna strona odsłania kulisy zagmatwanej prawdy.
Yoris to człowiek wplątany w bezduszną machinę totalitaryzmu, który to czyni jego życie dwulicowym. Egoistyczny, zazdrosny, nieczuły ojciec, ale w miłości wierny do szaleństwa. Kochający bezgranicznie mąż, a jednocześnie bezwzględny perfekcjonista, "Pan Śmierci" szafujący ludzkim życiem w imię wartości, w które sam nie wierzy. Adorator piękna i siewca śmierci. Jego życie upodabnia się do akcji dramatów Shakespeare'a. Zagubiony, nie może uwolnić się od tego, co go zniewala. Ucieleśnienie sprzeczności ludzkiej egzystencji.
Natomiast jego syn Bradis, cierpiący przez całe życie na kompleks Edypa, manipuluje wszystkimi kobietami, jakie spotyka w swoim życiu. Rani i niszczy je z premedytacją, z maniakalną perfekcją. Chce pomścić traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. Jak pająk, poluje na ofiary by samemu pozostać przy życiu. Syn diabła czy zakompleksiony i zagubiony we własnym egoizmie bezskutecznie wołający o pomoc współczesny człowiek? Niewierzący wierzący, ponadczłowiek, gardzący wszystkim i wszystkimi, świadomy swej odmienności i wielkości swojego intelektu, czczący Piękno i Miłość, podporządkowuje całe życie jednemu celowi - odkryciu Prawdy o samym sobie. Czas przecieka mu przez palce, klepsydra jest prawie pusta, a on, sparaliżowany perspektywą starości i choroby, zdając sobie sprawę z absurdu swego pragnienia, na przekór wszystkiemu i wszystkim, chce zatrzymać czas.
Bohaterowie powieści zamieszkują ciemny, mroczny, zły, ale tętniący życiem świat. Są brutalni, ale i bezbronni, atakują i stają się ofiarami, piękni i odrażający, czuli i bezwzględni, kochający i trawieni żądzą zemsty.

Giorgio Rayzacher - syn Włoszki i Polaka. Jest obywatelem włoskim, francuskim i polskim. Pisarz, podróżnik, filmowiec, romanista i pedagog. Ukończył reżyserię w Rzymie i był asystentem sławnych włoskich reżyserów: Bertolucciego, Federica Felliniego, Mario Monicelliego. Napisał liczne scenariusze filmowe i telewizyjne, był aktorem teatralnym. Jego pierwszy film fabularny ("La Vendetta") wyprodukowała RAI, włoska telewizja państwowa. Kontrakt z wytwórnią filmową ściągnął Rayzachera do Francji. W 1998 roku napisał scenariusz i wyreżyserował tam film "Raptus". Z kolei dwa lata wcześniej wydał swoją pierwszą powieść - "Księżniczka z Lyonu" (w Polsce pojawila się dopiero w zeszłym roku). Znacznie lepiej było z kolejną książką - psycho-thrillerem "Dreszcze", który ukazał się u nas w 2004 roku.
Ciemna strona człowieka intryguje i pociągaRayzachera. Uwielbia dziwne i mroczne historie. Takie są jego filmy i książki. "Dreszcze" okrzyknięto książką brutalną, szokującą i równocześnie piękną. Czytelnicy na forach internetowych piszą, że jest wybitna i warta Nobla.
Osiem lat temu zamieszkał w Polsce, w Bielsku-Białej, gdzie jest wykładowcą języka i literatury włoskiej i francuskiej. Część roku spędza jednak zawsze w Rzymie i w Paryżu. Powtarza, że w jednym miejscu nie można znaleźć wszystkiego. Bielsko też jest przystankiem. Następnym będą może Stany Zjednoczone.

Giorgio Rayzacher
"Legenda o nerwowym czlowieku"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tłumaczenie: Jacek Drewnowski; Liczba stron: 212; ISBN: 978-83-7534-016-7

KaHa

Tagi: Giorgio Rayzacher, Legenda o nerwowym czlowieku, Wydawnictwo Nowa Proza, dreszcze, książka, książki, film, reżyser,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany