Sprzysiężenie osłów

kzarecka

2007-10-22

osly_160Sprzedano 1 500 000 egzemplarzy w 18 językach. I pomyśleć, że autor nie mogąc wydać książki, popełnił samobójstwo. Do druku doprowadziła po latach jego matka, a tragikomiczną powieść w 1981 roku uhonorowano... Nagrodę Pulitzera. Ostra satyra, slapstick, rzecz o nieprzystosowaniu intelektualisty do świata, czyli John Kennedy Toole i jedno z najwybitniejszych dzieł literatury amerykańskiej - "Sprzysiężenie osłów". Książka od jutra w księgarniach.

O książce - Trzydziestoletni obżartuch, nierób i krytyk świata - Ignacy J. Reilly z Nowego Orleanu jest uosobieniem lenistwa, tyrad i pogardy, wściekłej podejrzliwości wobec wszystkiego, co nowoczesne, szlachetnym krzyżowcem występującym przeciwko światu osłów. W swoim wspaniałym buncie przeciwko dwudziestemu wiekowi Ignacy zapełnia notes - "Akt oskarżenia ludzkości" - inwektywami. Wreszcienadopiekuńcza matka, z którą mieszka, oznajmia, że Ignacy musi iść do pracy. Konieczność ta wywołuje w jego życiu lawinę katastrof.

John Kennedy Toole - w wieku szesnastu lat napisał powieść "The Neon Bible". Po studiach na Uniwersytecie Columbia wykladał w Hunter College. Na początku lat '60-tych napisał "Sprzysiężenie osłów". Po odrzuceniu tekstu przez wielu wydawców, w 1969 roku popełnił samobójstwo. Miał 32 lata.

John Kennedy Toole "Sprzysiężenie osłów"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 120 x 200 mm; Liczba stron: 432; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-247-0396-8

KaHa

Tagi: John Kennedy Toole, Sprzysiężenie osłów, nagroda pulitzera, samobójstwo, książka, powieść, autor, wydawnictwo świat książki,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany