Więzienne opowieści?

kzarecka

2007-10-23

archer_160.Do Polski trafił piąty zbiór opowiadań Jeffreya Archera. Na publikację "Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej" składają się historie - zwykłe, niezwykłe? Hm... Raczej te drugie. Historie. W liczbie dwunastu. Dziewięć z nich Archer usłyszał w więzieniu, do którego trafił na dwa lata za składanie fałszywych zeznań. Z ciekawostek - książka wzbogacona jest ilustracjami popularnego rysownika Ronalda Searle'a. We wszystkich historiach Archera występują szalone, groźne, ale i wzruszające postaci, które odnaleźć można także na zabawnych rysunkach kotów Searle'a.
O książce - Inspiracją do napisania większości opowiadań było więzienne pogaduchy. Większość to jednak nie całość - do trzech inspiracją były historie, które wpadły Archerowi w ucho już po wyjściu na wolność: "Grecka tragedia" - w Atenach, "Mądrość Salomona" – w Londynie i "Piękno jest w oku patrzącego" (fragment do poczytania znajduje sięponiżej) – w Rzymie. Każda z tych opowieści – choć ubarwiona przez autora – oparta jest na prawdziwym zdarzeniu. We wszystkich splatają się dowcipne, błyskotliwe, czasem smutne wątki.


Fragment
Poza tym, że chodzili razem do szkoły, nie mieli z sobą wiele wspólnego. Gian Lorenzo Venici był pilnym dzieckiem, już kiedy jako pięcioletni brzdąc pierwszy raz pojawił się w szkole, natomiast Paolo Castelli zawsze się spóźniał, nawet wtedy gdy pierwszy raz sprawdzano listę obecności.
Gian Lorenzo czuł się na miejscu w klasie, z książkami, wypracowaniami i egzaminami, gdzie przyćmiewał swoich rówieśników. Paolo osiągał takie same sukcesy na boisku piłkarskim; zmieniał tempo, zwodził obrońców i strzelał gole, zaskakując zarówno własną drużynę, jak i przeciwników. Obaj chłopcy przeszli do gimnazjum Świętej Cecylii, najbardziej prestiżowego w Rzymie, gdzie mogli się pochwalić swoimi talentami przed szerszym audytorium.
Kiedy skończyli szkołę, obaj dostali się do instytucji o tej samej nazwie Roma: Gian Lorenzo do najstarszego w kraju uniwersytetu jako stypendysta, Paolo do najstarszego klubu piłki nożnej jako napastnik. Chociaż obracali się w różnych kręgach, wiedzieli o swoich osiągnięciach. Podczas gdy Gian Lorenzo zbierał wyróżnienia na jednym polu, Paolo zdobywał je na drugim, a obaj osiągali swój cel.
Ukończywszy uniwersytet, Gian Lorenzo zaczął pracować u swojego ojca w Galerii Venici. Z miejsca przystąpił do przełożenia teorii z lat studiów w praktykę, bo pragnął dorównać ojcu i stać się najbardziej szanowanym marszandem we Włoszech. W czasie kiedy Gian Lorenzo terminował w galerii, Paolo został kapitanem zespołu Roma. Przy dopingu i uwielbieniu swoich kibiców doprowadził drużynę do mistrzostwa i europejskiej chwały. Wystarczyło, żeby Gian Lorenzo zajrzał na ostatnie strony jakiejkolwiek gazety, a niemal dzień w dzień mógł śledzić wyczyny dawnego kolegi z klasy i dowiedzieć się z kronik towarzyskich, jaką piękność ostatnio widziano uwieszoną u jego ramienia – oto jeszcze jedno, co ich różniło.

Jeffrey Archer - autor bestsellerowych powieści: "Co do grosza", "Kane i Abel", "Córka marnotrawna", "Stan czwarty", "Synowie fortuny" oraz "Tajemnica autoportretu". Mistrzostwo fabuły, doskonała konstrukcja, elegancja stylu, nieoczekiwane zwroty akcji – jak twierdzą znawcy, wszystko to sprawia, że książki Archera czyta się z zapartym tchem.

Jeffrey Archer "Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Format: 142 x 20 mm; Liczba stron: 320; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-592-3

KaHa

Tagi: Jeffrey Archer, Zasłyszane w kiciu i gdzie indziej, fragment, książka, autor, ronald searle, rysownik, ilustracje, co do grosza, kane i abel, córka marnotrawna, stan czwarty, synowie fortuny, tajemnica autroportretu, powieść, powieści,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany