Otwarta rana Ameryki

kzarecka

2007-10-31

ranaameryki_160Książka Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm jest już na rynku. I jest, i jej nie ma. Hm... Zagmatwane to. Już tłumaczę. Pierwsze 100 sztuk prostu z drukarni przyjechało na krakowskie Targi Książki. Reszta ma się pojawić w księgarniach w najbliższym czasie. "Otwarta rana Ameryki" - taki tytuł nosi publikacja, to "książka indiańska". Pięknie napisana, pięknie wydana. Niezwykle ciekawa. Autorka nosiła się z jej napisaniem wiele, wiele lat. Dzięki Bogu, wreszcie to zrobiła.

O książce - publikacja zainspirowana historią rodzinną. Autorka pisze o swoim stryju, rzeźbiarzu Korczaku Ziółkowskim, który w skałach Czarnych Wzgórz w Dakocie Południowej wykuwał pomnik wodza Indian Crazy Horse'a. W liście, który dostał od Henry'ego Standinga Beara padły słowa: - Ja oraz inni wodzowei pragniemy, by biali wiedzieli, że czerwonoskórzy też mieli swych bohaterów.
Historia rzeźbiarza jest punktem wyjścia tego zbioru opowieści reportażowych poświęconych współczesnemu życiu i sytuacji amerykańskich Indian. Książka napisana prostym, klarownym językiem pokazuje zawiłe i trudne problemy, z którymi Stany Zjednoczone zmagają się od lat.
W publikacji znajduje się historia Crazy Horse'a, opisane są problemy rezerwatów, indiańskie szkoły, szyfranty, księżniczki, kasyna gry, muzea, walka ze stereotypami. Niezwykle ciekawą część stanowią rozmowy, jakie Aleksandra Ziółkowska-Boehm przeprowadziła z autorem książek, nauczycielem w indiańskiej szkole, profesorem i autorem książek historycznych, Indianinami z plemion: Szejenów Północnych, Kiowa, Apaczów, Chickasaw.

fot_jacek_piotrowski_targi_ksiazki_krakow_2007_420


Opowieść Indian Czerekezów (ze wstępu)
Starszy Indianin opowiada swemu wnukowi o złu i dobru. Mówi, że w człowieku są dwa wilki, skłócone i walczące ze sobą. Jednego charakteryzuje gniew, zazdrość, żądza posiadania, arogancja, fałszywa duma i inne negatywne cechy. Z drugiego emanuje radość, pokój, miłość, nadzieja, spokój, skromność, życzliwość, dobroczynność, wiara i inne pozytywne cechy.
Wnuk myślał przez chwilę i potem spytał:
- Dziadku, który wilk zwycięży?
- Ten, którego będziesz karmić - odpowiedział dziadek.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm "Otwarta rana Ameryki"; Wydawnictwo: Debit; Format: 170 x 240; Liczba stron: 271; Okładka: twarda; Zdjęcia: kolorowe; ISBN: 978-83-7167-556-0

Zdjęcie autorstwa Jacka Piotrowskiego pochodzi z październikowych Targów Ksiązki w Krakowie.

KaHa

Tagi: aleksandra Ziółkowska-Boehm, otwarta rana ameryki, książka, książka indiańska, indianie, Apacze, szejeni, kiowa, rozmowy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany