Jasna i ciemna strona Adolfa H.

kzarecka

2007-10-31

adolf_160Adolf Hitler - te nazwisko u jednych wzbudza strach i obrzydzenia, u drugich fascynację. Napisano na jego temat mnóstwo książek. Zrobiono również wiele filmów (łącznie z komedią!). Gdzie leżał, tego słowa należy użyć, fenomen tego człowieka? Zmienił przecież losy świata... A co by było, gdyby dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? Eric Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret bohatera w książce "Przypadek Adolfa H".

Eric Emmanuel Schmitt w posłowiu: - Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło. Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec.

O książce -
W swojej najnowszej powieści autor kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć… Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę – i lepiej o tym nie zapominać.

Eric Emmanuel Schmitt
"Przypadek Adolfa H."
; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Ewa Wieleżyńska; Format: 140 x 205 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0884-1

KaHa

Tagi: Eric Emmanuel Schmitt, przypadek adolfa h, książka, autor, adolf hitler, dyktator, artysta, akademia sztuk pięknych,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany