Nowa Fantastyka w glorii i chwale

gwkamiński

2007-11-05

nowafantastyka_160Uff... Nikomu nie zazdroszczę przebijania się przez jakże skostniały layout oficjalnej strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z tymi pociętymi i ogólnie zmasakrowanymi glinianymi głowami w nagłówku. Jednak było warto, gdyż, jak się okazuje, pan Kazimierz Michał Ujazdowski postanowił uhonorować medalami Gloria Artis czasopismo, bez którego moje dzieciństwo nie byłoby już tak słodkie i beztroskie. A tak, taak, za moich czasów nie czytało się w "Bravo" o odpadającym nosie Michaela Jacksona, czy problemach natury seksualnej jego siostry (nie pytajcie której...), lecz pędziło do kiosku z wywieszonym jęzorem po "Nową Fantastykę".

Oficjalnie rzecz ujmując, czyli za www.mkidn.gov.pl:
Z okazji 25-lecia pisma "Fantastyka" ("Nowa Fantastyka"), minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył dziś medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wybitnym twórcom związanym z miesięcznikiem.

Srebrne medale "Gloria Artis" otrzymali: miesięcznik "Fantastyka" i "Nowa Fantastyka" w 25. rocznicę powstania pisma, Maciej Parowski - szef działu literatury polskiej od początku istnienia pisma, w latach 1992-2003 redaktor naczelny, pisarz i krytyk literacki oraz Lech Jęczmyk - szef działu literatury zagranicznej, w latach 1990-2002 redaktor naczelny, krytyk literacki, tłumacz i felietonista.

Brązowe medale "Glorie Artis" otrzymali: Dorota Malinowska - w miesięczniku od 1984 roku, kierownik działu filmowego i zagranicznego, tłumaczka, publicystka i wydawca, Arkadiusz Nakoniecznik - związany z pismem od 1990 roku, kierował działem zagranicznym, w latach 2003-2005 był redaktorem naczelnym, tłumacz i krytyk literacki; Marek Oramus - związany z pismem od 1984 roku, szef działu publicystyki, pisarz, felietonista, Jacek Rodek - związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, szef działu zagranicznego, zastępca redaktora naczelnego w latach 1983-1991, redaktor naczelny "Komiksu-Fantastyki" (1987-1991), wydawca; Krzysztof Szolginia - związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, długoletni sekretarz redakcji; Andrzej Brzezicki - w piśmie od początku, długoletni kierownik działu graficznego; Andrzej Niewiadowski - związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, kierował działami krytyki i publicystyki, był zastępcą redaktora naczelnego oraz redaktorem naczelnym "Małej Fantastyki" (1987-1991), Rafał A. Ziemkiewicz - publicysta i pisarz, związany z "Fantastyką" w latach 80, Maciej Makowski - związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, był dyrektorem Fantastyka S-ka z o.o.

Odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: Paweł Ziemkiewicz - publicysta i tłumacz, kierował działami filmowym i zagranicznym, od 2005 roku redaktor naczelny pisma "Fantastyka Wydanie Specjalne", Darosław Toruń - w piśmie od 1982 roku, kierował działem zagranicznym, pisarz i krytyk literacki,

Andrzej Wójcik - zastępca redaktora naczelnego w pierwszym składzie redakcji, Tadeusz Markowski - zastępca redaktora naczelnego w pierwszym składzie redakcji, Małgorzata Berlińska - długoletnia szefowa sekretariatu redakcji, Sławomir Kędzierski - związany z pismem w latach 80., zastępca sekretarza redakcji, Marek Zalejski - związany z pismem w latach 80., pracował w dziale graficznym.

Powiedzieli:
W polskiej fantastyce zawsze był obecny problem wolności i mechanizmów władzy totalitarnej - powiedział minister Ujazdowski. - O każdej literaturze możemy powiedzieć, że jest fantastyczna, ale polska fantastyka stanowi rzeczywiście obszar niezwykły.

W imieniu Przystani Literackiej dziękuję wszystkim autorom i działaczom związanym z "Fantastyką" za to, że zawsze przypominali o mechanizmach władzy totalitarnej, gdyż w przeciwnym wypadku nie byłoby mowy o jakiejkolwiek nagrodzie od MKiDN, a tak trafiła się chociaż po tym ćwierćwieczu. Patrząc jednak z drugiej strony, w krainie, w której emerytura należy się dopiero po około 40 latach pracy, zostać docenionym po 25-ciu to już jakiś przywilej.

Lech Jęczmyk podkreślił, że redakcja "Fantastyki" była miejscem szczególnym. Przypominała - mówił on - XIX-wieczne redakcje, w których autorzy spotykali się, żeby porozmawiać, wymienić się opiniami, a te dyskusje były później często źródłem inspiracji i pomysłów. Takich redakcji dzisiaj już nie ma.

W te słowa, z kolei, wątpić nie należy. W imieniu Przystani Literackiej serdecznie gratuluję całemu poprzedniemu, jak i obecnemu składowi redakcyjnemu Nowej Fantastyki. Dziękuję również za to wszystko, co w niezwykły sposób użyźniło moje przepełnione hormonalną gorączką nastoletnie życie.

Gabriel Wiktor Kamiński

Tagi: fantastyka, nowa fantastyka, gloria artis, kazimierz michał ujazdowski, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, przystan literacka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany