Koncertowe U2

kzarecka

2007-11-06

koncert_16023 września 1997 - dla wielu ta data nic nie znaczy. Dla wielu znaczy jednak bardzo, bardzo wiele. Dziesięć lat temu odbył się koncert grupy U2. Dla wielu nadal to nic nie znaczy. Dla wielu jednak bardzo, bardzo wiele. Owy koncert odbył się w Sarajewie, stanowił symboliczne zakończenie wojny, ogłaszał powrót do normalnego życia. Jeśli dla kogoś to nadal nic nie znaczy, nic już nie poradzę. A jeśli jest odwrotnie, polecam książkę "Koncert", której autorem jest Muharem Bazdulj.

O książce - wydarzenie z 23 września stało się kanwą powieści o losach wielbicieli Bono ciągnących na koncert do Sarajewa.

Cezary Łasiczka o ksiązce: - Dwójka maturzystów, kilku studentów, żołnierz, para młodych kochanków, kibol, dziennikarz i Ambasador. Oczekiwanie, szaleństwo i wielkie przeżycie, a w tle smutek, niepokój i niedawno zakończona wojna. Jest jednak nadzieja, bo jak powiedział Bono, ten koncert należy do przyszłości, a rock and roll to wyzwolenie.

Bartek Dobroch: - "Koncert" dla wyznawców tej popreligii, jaką jest muzyka U2, będzie rodzajem apokryfu. Opowieścią o cudzie, jakiego grupa rockowych apostołów dokonała 23 września 1997 r. na stadionie Koševo. Cudzie przemienienia 50-tysięcznego tłumu pełnego niedawnych wrogów, w chór wtórujący Bono, niczym śpiewającemu mesjaszowi: "One life with each other /Sisters/ Brothers". Dla wielbicieli Bałkanów lektura będzie okazją do krótkiej wycieczki do powojennego Sarajewa, w którym zamiast nienawiści, stanu oblężenia i strachu, panuje miłość, wolność i zabawa. A miłośników młodej literatury ta minipowieść może urzec połączeniem naiwnej i emocjonalnej narracji z dojrzałością stylu oraz erudycją autora.

Fragment
Różnie o tym koncercie myślano. Ludzie byli podzieleni. Niektórzy nie tracili pewności, że się odbędzie, choć nie znali dokładnej daty. Inni z powątpiewaniem kręcili głowami. Argumenty tych pierwszych były idealistyczne. Powoływali się na obietnice Bono, na fakt, że świętował Nowy Rok w Sarajewie, na jego przyjaźń z Ambasadorem, na probośniackie zaangażowanie podczas tournée ZOO TV, na koncert War Child w Modenie, na piosenkę Miss Sarajevo i powszechnie znany humanizm U2. Drudzy, przeciwnie, twierdzili cynicznie, że pieniądz rządzi wszystkim, zatem koncert jest nierealny, bo nie da się na nim zarobić. (Później, gdy wiadomo już było, że koncert się odbędzie, będą z kolei mówić, że powód okazał się czysto komercyjny - reklama. Ludzie tego pokroju są nieuleczalni). Na poparcie swojego sceptycyzmu mieli na pozór przekonujące dowody: fakt, że Sarajewo nie znalazło się w pierwotnym spisie wszystkich koncertów podczas tournée organizowanego przez POPMART oraz oczywistą niemożność zorganizowania przez tak biedny kraj po kilku latach wyniszczającej wojny koncertu, który byłby jednym z punktów na trasie koncert_3k.indd 5 2007-09-17 17:31:50 największego, najbardziej skomplikowanego i najdroższego rockowego tournée w historii tego globu. Aż wreszcie któregoś dnia wiadomość została oficjalnie potwierdzona. Tak, koncert się odbędzie! Wyznaczono już nawet datę: pierwszy dzień jesieni, dwudziestego trzeciego września. Trzy dni po Włoszech, trzy dni przed Grecją - Bośnia. Urzędy pocztowe w całym kraju oblepiono plakatami, bo bilety rozprowadzały kasy PTT. Pojawiły się też oczywiście samochody z plakatami przyklejonymi na maskach, sprzedawano z nich bilety jak kupony loterii państwowej. Cena biletu wynosiła dwadzieścia marek. To dwa razy mniej niż kosztował wstęp na kolejny najtańszy koncert podczas całego tournée. Ostatni raz za tak niewiele można było posłuchać na żywo U2 w 1983 roku. Plakat był niebieski.

Muharem Bazdulj "Koncert"; Wydawnictwo: Czarne; Tlumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 120; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-011-0

KaHa

Tagi: Muharem Bazdulj , koncert, książka, autor, sarajewo, U2, bono, 23 września 1997, wydawnictwo czarne,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany