Hinduska wersja Ojca Chrzestnego

kzarecka

2007-11-13

swietegry_160Don Vito Corleone - któż z nas go nie zna? Jedni uwielbiają "Ojca Chrzestnego" dzięki książce Maria Puzo. Drudzy dzięki mafijnej trylogii przeniesionej na duży ekran przez reżysera, którego imię i nazwisko brzmi Francis Ford Coppola. Tak, "Ojciec Chrzestny" to klasyka. Teraz mamy możliwość poznania mistrzowskiego thrillera okrzykniętego jego hinduską wersją i obsypanego wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. "Święte gry" Vikrama Chandry to epicka opowieść o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości, oraz o współczesnym Bombaju – mieście kruchym, fascynującym, brutalnym i tonącym w złowrogiej mgle.O książce - Sartadź Singh najlepsze lata ma już za sobą. Jest czterdziestokilkuletnim rozwiedzionym policjantem, cynicznym, znużonym życiem, bez perspektyw zawodowego rozwoju. Wreszcie szczęście sie do niego uśmiecha - w mieście przebywa jeden z nieuchwytnych przywódców mafijnego półświatka. Singh postanawia wydać rozkaz i sforsować barykadę, za którą znajduje się kryjówka przestępcy. Czas jest jednak nieubłagany. Ganeś Gaitonde popełnia samobójstwo. Kiedy ciało szefa gangu zostaje znalezione, ślady prowadzą Sartadźa w głąb ciemnych podziemi metropolii, w której mieszka, w świat przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji, świat wątpliwych przyjaźni i nieuniknionej zdrady oraz nagłych, odkupieńczych przebłysków nadziei i miłości.
Światowy bestseller pełen strzelaniny, uwodzącego odgłosu policyjnych syren, gliniarzy, bandytów, oszustów. Nie dla ludzi o słabych nerwach.

Tak jak Bombaj pulsuje życiem, tak "Święte gry" obfitują w niewyobrażalną ilość zgrabnie przeplatających się ze sobą historii: opowieści o miłości, wyobcowaniu, dylematach moralnych, o życiu i śmierci. Na stronach tej powieści przewijają się znamiona wielu gatunków literackich, każdy z nich dopracowany w najmniejszym szczególe, każdy będący elementem barwnej mozaiki, tworzący jednak swój własny klimat i świat, równie przekonujący, jak wszystkie pozostałe. Zbrodnia i tajemnica niczym w doskonałym thrillerze, a wnikliwa obserwacja i nietuzinkowe ujęcie tematu zasługujące na miano epiki..

Powieść między innymi dostała tytuł najlepszej książki roku od "The Independent" i "Finacial Times". Wyróżnił ją również "Guardian". A azjatycka wersja "Time'a" zaliczyła ją do dziesiątki najlepszych książek 2006 roku w Azji.

Vikram Chandra "Święte gry"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Tłumaczenie: Witold Kuryłak; Format: 145 x 210 mm; Liczba stron:1088; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-89779-92-2

KaHa

Tagi: vikram chandra, święta wojna, książka, hinduska wersja ojca chrzestnego, ojciec chrzestny, mario puzo, francis ford coppola, bombaj, thriller, klasyka, film, wydawnictwo sonia draga,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany