Czy miłość jest niemożliwa?

kzarecka

2007-11-13

fisher_160Państwowy Instytut Wydawniczy proponuje kolejną książkę z serii "80 światów". Tym razem to "Miłość niemożliwa". Do napisania tej niezwykłej sagi zainspirował Romana Fristera stary kufer podróżny, znaleziony na pchlim targu w Jaffie. Wypchany setkami dokumentów ukrywał zadziwiająco barwną historię rodziny Levych. Tak powstala opowieść, prawdziwa historia pełna zbiegów okoliczności, małych cudów i przerażających scen.





O książce - Historia rodziny Levych - niegdyś jednej z najbogatszych i najbardziej szanowanych rodzin żydowskich Pomorza. Autor odnalazł nielicznych żyjących świadków wydarzeń, przeczesał archiwa w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii i scalił losy pięciu pokoleń rodziny Levych. Powstała wyjątkowa, a jednocześnie archetypowa opowieść o świetności i zagładzie niemieckiego żydostwa, o poszukiwaniu kompromisu między niemieckim patriotyzmem a żydowską tożsamością, o tytułowej "miłości niemożliwej".

Roman Frister o książce: - Niczego nie dodałem. Rzeczywistość okazała się bardziej fascynująca i bardziej koszmarna niż jakikolwiek wytwór wyobraźni.

Fragment
Główny steward z pierwszej klasy wyszedł na pokład i oznajmił: "Podano herbatę w salonie, mein Herr". Lloyd, austro-węgierskie towarzystwo żeglugowe, starannie dobierało załogę i słynęło z wyjątkowej dbałości o pasażerów. Steward nie zapomniał więc o podróżnym, stojącym samotnie przy relingu od chwili, gdy SS Ungaria dwie godziny wcześniej wypłynął z Triestu. Pasażer jednak skinął dłonią odmownie i dalej patrzył na morze, głuchy na krzyki mew towarzyszących statkowi.
Podobnie jak wszyscy doświadczeni pracownicy obsługi steward był dumny ze swej umiejętności oceniania ludzi po ich zachowaniu i wyglądzie. Wnikliwie przyjrzał się pasażerowi, a był nim mężczyzna w sile wieku, o szerokich mocnych plecach i wyprostowanej sylwetce. Włosy zaczesane miał do tyłu. Niezbyt smukłymi palcami zdecydowanie trzymał drewnianą listwę relingu. Miał na sobie surdut trzy czwarte, doskonale skrojony, bez wątpienia przez drogiego wiedeńskiego krawca. Fryzjer, odpowiedzialny za przystrzyżenie jego brody i bokobrodów, wyraźnie znał się na swoim fachu. Jednak wprawne oko głównego stewarda z łatwością dostrzegło, że nienagannie odziany podróżny nie jest światowym człowiekiem. Pomyślał, że zapewne jest to zamożny Żyd z prowincji i nie mylił się.
Pasażer na pokładzie był posiadaczem pruskiego paszportu, wystawionego na nazwisko Ascher Levy. Wydawanie takich dokumentów podróży rozpoczęło się zaledwie rok wcześniej, w 1871 roku, mniej więcej w miesiąc po wspaniałym zwycięstwie Niemiec nad Francją. W paszporcie napisano, że Ascher Levy, przedsiębiorca, mieszkaniec miasta Bad Polzin, jest obywatelem cesarstwa. W walizce zawierającej jego rzeczy osobiste znajdował się bilet pierwszej klasy oraz kilka listów polecających, skierowanych do ważnych osobistości w Egipcie i Palestynie, do której zmierzał. Pod jednym z listów widniał podpis Gersona Bleichrödera, prywatnego bankiera Żelaznego Kanclerza, inny zaś sygnował malarz Moritz Daniel Oppenheim. Kiedy Ascher stał odwrócony plecami do górnego pokładu, nie myślał o bagażu ani o wydarzeniach ostatnich kilku godzin, lecz o długiej wędrówce, która doprowadziła go do tego miejsca.

Roman Frister "Miłość niemożliwa"; Wydawnictwo: PIW; Tłumaczenie: Anna Klingofer; Liczba stron: 376; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-06-030-95-2

KaHa

Tagi: Roman Frister, Miłość niemożliwa, książka, 80 światów, PIW, levy, Żyd,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany