Fantasy drugiego Tolkiena?

kzarecka

2007-11-15

wichersmierci_160O trzy dni Mag przyśpieszył wydanie drugiej części "Wichrów śmierci". Siódmy tom Malazańskiej Księgi Poległych Stevena Eriksona, autora porównywanego do Johna Ronalda Reuela Tolkiena, miała się pojawić 26 listopada. A tu nagle niespodzianka. Fani tej monumentalnej sagi o wojnie Imperium Malazańskiego i ludziach uwikłanych w grę, której rezultat nie zawsze jest wynikiem dzialań śmiertelników, mogą więc zacząć cieszyć się z faktu, że "Ekspedycja" w sprzedaży będzie od 23 listopada.

Jacek Dukaj o sadze: - Pełen magii i tajemnic, lecz w pełni logiczny; epicko rozbuchany, lecz bogaty w przemyślane szczegóły; wykorzystujący tradycję fantasy, lecz przecież oryginalny; obejmujący kilka kontynentów, a zarazem historią swych kultur sięgający setki tysięcy lat wstecz; krwawy, kolorowy i fascynujący – taki jest świat Stevena Eriksona.

Zadziwia nas bogactwo jego pomysłów, wątków i artefaktów. Świat pełen okrucieństwa, lecz wiarygodny aż do najdrobniejszych szczegółów. I w tym sensie, Eriksona porównuje się do J.R.R.Talkiena. Podobnie jak twórca Środziemia, Erikson stworzył swój świat od podstaw, lecz w pełni ukształtowany pozostaje jedynym jak dotąd (poza światem "Władcy pierścieni") tak wiarygodnym światem fantasy. Świat Stevena Eriksona oferuje w fantasy tło najgłębsze, ciągłość historii na przestrzeni nawet nie stuleci i tysiącleci, lecz setek tysięcy lat.

Ciekawostka- Inspiracją do powstania cyklu była Księga Poległych –spis nazwisk żołnierzy poległych w bitwach pod wodzą Napoleona. Choć, jak mówi Erikson – Brakuje mi obrazu ludzi ujętych tylko z nazwiska; kim byli, jak kochali, co cenili w życiu i jaki splot wydarzeń doprowadził do ich śmierci. Mój cykl starałem się napisać tak, by dać obraz postaci, które giną lub w inny sposób zostają porzuceni na poboczu głównego nurtu historii jaką przedstawiam w kolejnych tomach. Tak właśnie skonstruowane są moje powieści.

Steven Erikson "Wichry śmierci. Tom 2. Ekspedycja"; Wydawnictwo: Mag; Format: 115 x 185 mm; Liczba stron: 780; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-070-9

KaHa

Tagi: steven erikson, wichry śmierci, ekspedycja, książka, cykl, tom, malazańska księga poległych, tolkien, władca pierścieni, fantasy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany