Wieloryb dla...

kzarecka

2007-11-19

jezdziec_160Jak już informowaliśmy, wraz z wydawnictwem Replika postanowiliśmy rozdawać wieloryby. Oczywiście "wieloryb" to książka. Książka niezwykle piękna i wzruszająca. Książka Witi Ihimaera. Książka zatytułowana "Jeździec na wielorybie". Teraz można by się kłócić - co właściwie rozdawać chcemy? Wieloryby czy jeźdźców? To chyba jednak bez większego znaczenia. Grunt to nagroda.


Opowieść o Kahu popłynie do:
* Jakuba Bednarza
* Marty Turowskiej
* Beaty Madekszo

W imieniu wydawnictwa Replika i redakcji Przystani Literackiej wszystkim, którzy wysłali odpowiedzi, dziękuję za zainteresowanie konkursem. Natomiast powyższej trójce gratuluję.

O książce - Powieść została wydana i ujrzała światło dzienne w Nowej Zelandii dokładnie 20 lat temu. Następnie została wydana w ponad 20 krajach i stała się międzynarodowym bestsellerem.
Bohaterka książki, ośmioletnia Kahu pochodząca z plemienia Maorysów, jest następczynią legendarnego założyciela rodu, Paikei, który przybył na wielorybie na jedną z nowozelandzkich wysp, zapoczątkowując historię ludu Whangary. Pradziadek Kahu, skupiony tylko i wyłącznie na swoich obowiązkach, nie potrafi pogodzić się z myślą, że tytuł wodza mógłby przypaść dziewczynce (dotychczas godność ta była dziedziczona w linii męskiej). Kahu robi zatem wszystko, co w jej mocy, żeby pradziadek okazał jej miłość i zainteresowanie. Młoda bohaterka zmaga się z wrogością otoczenia, starając się udowodnić, że jest zdolna przywrócić swemu plemieniu utracony kontakt z naturą i harmonię potrzebną do życia. Dziewczynka nie zamierza się poddać. W swojej walce ma niezwykłego sojusznika: samego jeźdźca na wielorybie, Paikeę, po którym odziedziczyła zdolność komunikowania się z wielorybami.

KaHa

Jeździec na wielorybie - recenzja

Tagi: witi ihimaera, jeździec na wielorybie, konkurs, recenzja, książka, Przystan literacka, replika, wydawnictwo,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany