Przepis na dobre książki cz.1

kzarecka

2007-11-19

ekslibrisTylko dobre książki, dobre wydawnictwa, dobre programy, kameralnie ale za to z wyczuciem i swoistym stylem. Brzmi wystarczająco zachęcająco? Wszystko dotyczy 16. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, które odbędą się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 29 XI - 02 XII. W związku z tym, że PL objęła nad Promocjami patronat medialny, postaramy się przybliżyć wszystkim temat książek we Wrocławiu. Zaczynamy od historii. Za siedmioma górami, za siedmioma...


Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zrodziły się z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki, które odbywały się zarówno na południu jak i północy kraju, w dużych miastach, takich jak Gdańsk, Kraków, Warszawa czy Wrocław. Jednak do chwili obecnej przetrwały tylko w stolicy Dolnego Śląska w dalszym ciągu promując dobrą i ambitną literaturę.
Pierwszym organizatorem Spotkań we Wrocławiu było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się nie tylko organizatorzy, ale i miejsce Spotkań. Początkowo był to budynek Opery Wrocławskiej, później wrocławski Ratusz. Impreza przybierała coraz bardziej znamienne cechy, dopracowywano sposoby funkcjonowania i program. Wielu wydawców w terminarzu rokrocznie miało zapisane Spotkania jako imprezę obowiązkową, a to za sprawą "ducha" Spotkaniom towarzyszącego.
Kiedy Spotkania Wydawców Dobrej Ksiązki zaprzestano organizować, Wrocław usamodzielnił swoją edycję zmieniając nazwę na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.
Szybko Promocje dorobiły się własnych, tradycyjnych punktów programu i własnego stylu. Tylko dobre książki, dobre wydawnictwa, dobre programy, kameralnie ale za to z wyczuciem i swoistym stylem.
Od siedmiu lat Promocje mają nowego organizatora – Ośrodek Kultury i Sztuki, a od dziewięciu lat nową lokalizację – Galerię BWA Awangarda w Pałacu Hatzweldtów w samym sercu miasta.

Przepis na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek:
-
około 60. dobrych wydawców
-
około 50. zaproszonych wyśmienitych autorów
-
28 godzin darmowego wstępu (od czwartku do niedzieli),
-
świadomość organizatorów, że dobry wydawca to nie zawsze bogaty wydawca,
-
załoga nawiedzonych wolontariuszy, którzy starają się być zawsze i wszędzie na każde życzenie wydawców i czytelników,
-
300 % przychylności, wytrwałości i odpowiedzialności,
-
oraz...odrobina szaleństwa.

Dotychczas na Promocjach pojawiło się gościliśmy ponad 300 autorów, m. in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Różewicz, Jan Nowak-Jeziorański, Jacek Kuroń, ks. Jan Twardowski, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Katarzyna Grochola, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof Varga, Wojciech Kuczok, Jacek Żakowski, Daniel Passent, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Krystyna Siesicka, Adam Zagajewski, Jerzy Sosnowski, Norman Davies.

Kolejne części opowieści o Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek już niedługo.


Tagi: wrocławskiego promocje dobryck książek, 16, wrocław, książka, książki, dolny śląsk, promocje, PL,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany