Przepis na dobre książki cz.2

kzarecka

2007-11-21

wpdk_160Przełom listopada i grudnia, Galeria Awangarda BWA przy ulicy Wita Stwosza, Wrocław. Jakby nieco rozwinąć, nastąpiłyby słowa układające się w 16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Jakby jeszcze nieco rozwinąć, wyszłoby, że owe święto w stolicy Dolnego Śląska obok Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i Targów Książki w Krakowie jest liczącym się, cenionym wydarzeniem o charakterze kiermaszowo-promocyjnym. A jakby jeszcze nieco rozwinąć, to...Główne zadanie jakie stawiają sobie organizatorzy to promowanie książek o wysokich walorach literackich, artystycznych i typograficznych. Wydawcy, pisarze i publicyści, zapraszani z całej Polski, chętnie odwiedzają Wrocław, by spotkać się z czytelnikami na spotkaniach autorskich, wieczorach literackich, wykładach i prezentacjach tematycznych – a także w wystawach i pokazach filmów, towarzyszących Promocjom już od kilku lat.

Propozycją, która od pięciu lat wzbogaca program i cieszy się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza młodej widowni, jest ogólnopolski Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce. dotychczas dolnoślązacy i przybyli goście, mogli obejrzeć filmy z cykli: "Wspólnota w kulturze" oraz "Oblicza kultury", w tym m. in. filmy o K.I. Gałczyńskim, Wlastimilu Hoffmanie, Henryku Tomaszewskim, Zbigniewie Herbercie, Tadeuszu Różewiczu, Ryszardzie Kapuścińskim, Jerzym Nowosielskim, Władysławie Hasiorze, Jerzym Dudzie-Graczu, Witkacym. Każdemu filmowi towarzyszy spotkanie z jego twórcą lub bohaterem.

Kolejnym ważnym aspektem są wystawy sztuki, które na stałe wpisały się już w program Promocji, tematycznie związane lub nawiązujące do literatury i jej twórców.

Dla najmłodszych czytelników funkcjonuje sala zabaw i zajęć z dziećmi –ABECADŁO, gdzie autorzy i znane osoby wprowadzają maluchów w magiczny świat książek poprzez czytanie lektur oraz konkursy i przedstawienia.

We Wrocławskie Promocje Dobrych Książek od początku wpisał się ogólnopolski Konkurs Na Najlepszą Książkę Roku o "Pióro Fredry". Przedstawiciele środowisk naukowych, literackich i artystycznych nagradzają najlepsze książki wydane w Polsce w danym roku. Od lat wręczana jest także ogólnopolska nagroda dla wydawcy za najlepszą, polską książkę dla dzieci – BESTSELLER-ek oraz WITRYNA – przyznawana przez księgarzy najlepszej książce Promocji.

Warto też wspomnieć, że Wrocławskie Promocje Dobrych Książek mają swój hejnał, skomponowany przez profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Krystiana Kiełba. A dla czytelników – kolekcjonerów rokrocznie projektowany jest ekslibris (w postaci pieczątki).

Najlepszymi rekomendacjami dla Promocji są oczywiście czytelnicy, którzy rokrocznie chętnie je odwiedzają w liczbie 9-14 tysięcy. Dużą zachętą obok bogatej oferty wydawniczej jest fakt, że Promocje jak i wszelkie imprezy towarzyszące są bezpłatne dla czytelników.


Przepis na dobre książki cz.1


Tagi: wrocławskie promocje dobrych książek, 16 wrocławskie promocje dobrych książek, wrocław, galeria awangarda, abecadło, bestsellerek, witryna, przegląd telewizyjnych filmów o sztuce, międzynarodowe targi w warszawie, targi książki, kraków, ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany