Beowulf

kzarecka

2007-11-21

beawulf_160.Obejrzałam wczoraj "300" - adaptację popularnego w USA komiksu Franka Millera. Być może to właśnie historia Spartan, którzy stanęli do nierównej walki z Persami, sprawiła, że dziś zwróciłam uwagę na "Beowulf". O czym jest wspomniana książka? To opowieść o bohaterze, który przybywa do przeklętej krainy, aby zatriumfować tam, gdzie tak wielu poniosło klęskę lub zginąć, jak zginęło już tyle śmialków. Autorka - Caitlin R. Kiernan, połączyła średniowieczny epos rycerski, monumentalną opowieść i klasykę literatury przygodowej.Uhonorowana licznymi nagrodami Caitlín R. Kiernan napisała powieść na podstawie scenariusza filmowego autorstwa Neila Gaimana i nagrodzonego Oscarem współautora scenariusza "Pulp Fiction" Rogera Avary’ego. Na podstawie scenariusza Robert Zemeckis z niezwykłym rozmachem zrealizował film pod tym samym tytułem, w którym w głównych rolach wystąpili m.in. Anthony Hopkins, John Malkovich i Angelina Jolie.

Neil Gaiman: -
Caitlín R. Kiernan snuje opowieść o bohaterstwie, o płonącym ogniu i o złocie, naznaczoną miłością, tajemnicą oraz – chwilami – skrajnym okrucieństwem i gwałtem. Starą opowieść, która zasługuje na to, by ją powtarzać tak długo, jak długo ludzi fascynują bohaterowie, potwory i mrok. Opowieść dla każdego z nas. Wszyscy mamy swoje demony. Beowulf myślał, że jego demonem jest Grendel.

Fragment
Ziemia Duńczyków kończy się tutaj, na tym potężnym granitowym klinie sterczącym wysoko ponad zamarzającym morzem. Spienione lodowate fale smagają ostry żwir, wąskie plaże pokryte chropowatą skałą i zwalonymi głazami, wypolerowanymi kamieniami i skąpymi językami upstrzonego lodem i śniegiem piasku. To nie jest odpowiednie miejsce dla ludzi, owe nagie brzegi w tym głodowym, unikanym przez słońce okresie roku. Za dnia niewiele tu widać dzikich stworzeń, jedynie foki, morsy i wyrzucone na brzeg, gnijące ścierwo wieloryba, tylko mewy i orły wzlatujące w mętne, ołowiane niebo. Podczas długich nocy wybrzeże zmienia się w jeszcze bardziej posępne uroczysko, oświetlone jedynie bladym, pojedynczym okiem księżyca, zerkającym ukradkiem, gdy wysuwa się na chwilę zza chmur i mgły.
Ale nawet tutaj istnieje schronienie. Niczym latarnia przyświecająca wszystkim, którzy błądzą w zimnym bezdrożu, wznosi się zamek króla Hrothgara z rodu Skjöldów, syna Healfdene’a, wnuka Beowa, prawnuka Skjölda Scefinga. Wieża rozsiewa w mroku drobiny ciepłej żółci, a w jej cieniu odbywa się tej nocy uroczystość, trwa huczna zabawa.
W krzepkich murach nowego królewskiego domu biesiadnego, który król nazwał Heorotem, Salą Jeleni, zgromadzili się królewscy baronowie wraz ze swoimi damami. Paleniska płoną jasno pod strzechą i drewnianym belkowaniem stropu, przeganiają chłód, napełniają powietrze smakowitą wonią gotujących się potraw i kojącym zapachem dymu z drewnianych polan. Tutaj, na bezpiecznej wysokości, poza zasięgiem gniewnego morza, król wypełnił wreszcie przyrzeczenie, ofiarowując ów wspaniały dar swoim wiernym poddanym. We wszystkich północnych krainach nie znajdziesz drugiego zamku, który by mu dorównał wielkością i świetnością. Słychać tu pijackie śpiewy, brzęk talerzy i noży, setkę głosów mówiących równocześnie, to wznosząc się, to opadając, dość podobnie do wznoszącego się i opadającego poza murami morza, z tą różnicą, że lodu tu nigdzie nie uświadczysz, a utonąć można jedynie w niezliczonych czarach miodu. Nad szerokimi paleniskami świnie i jelenie, króliki i gęsi pieką się na żelaznych rożnach, płomienie skaczą i tańczą, rzucając zwodnicze cienie na ściany i roześmiane twarze, na masywne dębowe belki rzeźbione w sceny bitewne i łowieckie, na wyrzezane w drewnie wizerunki bogów i potworów.

Caitlin R. Kiernan "Beowulf"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Małgorzata Dobrowolska; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-618-0

KaHa

Tagi: Caitlin R. Kiernan, Beowulf, książka, powieść, fragment, frank miller, komiks, film, ekranizacja, neil gaiman, pulp fiction, 300, spartan, Roger Avary,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany