Babel, Mrowisko i noblistka

kzarecka

2007-11-28

mrowisko_160Czy trzeba było czekać na literackiego Nobla, aby polscy czytelnicy mogli lepiej poznać Doris Lessing? Nie wiem. Faktem jednak jest, że PIW szybciutko wznowił dwie, wcześniej opublikowane powieści, "Piąte dziecko" i "Podróż Bena". Tym samym w wydawnictwie zapoczątkowana została nowa seria współczesnej prozy światowej - Biblioteka Babel. Właśnie w niej 10 grudnia ukaże się kolejna książka noblistki - "Mrowisko".O książce - Twórczość Doris Lessing mocno związana jest z jej biografią. Młodość spędziła w Afryce Południowej; "afrykańska" część pisarstwa Lessing nasycona jest jej żywym uczestnictwem w otaczającej rzeczywistości, niezgodą na kolonialną politykę nierówności rasowej, krytyką bezpłodnej kultury białych na Czarnym Lądzie. Frapujące ją problemy społeczne Afryki przekuła na słowo i pomieściła w prezentowanym tomie, za który w 1954 roku otrzymała Somerset Maugham Award.
W sposób wolny od zakłamanego sentymentalizmu Doris Lessing bierze pod lupę mieszkańców Czarnego Lądu. W szczególności inspirują ją dwa tematy: niezgodność kolorów oraz urok złota. W tytułowej dla polskiego wydania opowieści mały biały chłopiec przygląda się rojowi czarnych robotników kłębiącemu się w kopalni złota. Ów chłopiec u stóp prawdziwego mrowiska zawiązuje przyjaźń z czarnym rówieśnikiem. Mrowisko stanie się metaforą wyzysku i przyjaźni, która nie godzi się na nierówność społeczną.

O serii - Czternaście lat przed objęciem funkcji dyrektora Biblioteki Narodowej Argentyny Jorge Luis Borges napisał opowiadanie "Biblioteka Babe", w którym opisał wszechświat złożony z tekstów, wszelkich możliwych tekstów. Wszechświatem tym rządzą dwa prawa: wszystkie stanowiące go teksty składają się z jednakowych elementów: liter, spacji, przecinka, kropki; nie ma w rozległej Bibliotece dwu identycznych książek. Nawiązując do Borgesowskiej wizji, PIW przedstawia nową serię współczesnej (powstałej nie wcześniej niż początek XX wieku) prozy światowej.
Biblioteka Babel nie musi być traktowana jedynie jako manifest postmodernizmu, realizacja ponurego przekonania, że "wszystko już było". Biblioteka Babel to symbol różnorodności, a pośród różnorodności tęsknoty za tym, co trwałe, istotne. Różnorodność bowiem nie może być wartością samą w sobie.

W przyszłym roku w serii ukażą się książki takich autorów jak:
* Teodora Dimowa - "Matki" (Bułgaria)
* Frigyes Karinthy - "Podróż wokół mojej czaszki" (Węgry)
* Peter Henisch - "Brzemienna Madonna" (Austria)

Doris Lessing "Mrowisko"; Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy; Tłumaczenie: Agnieszka Glinczanka; Liczba stron: 448; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-06-03129-4

KaHa

Literacki Nobel 2007 - Doris Lessing
Literacki Nobel dał nowe życie, czyli o książkach "Piąte dziecko" o "Podróż Bena"
"Noblistka na topie" - "Pamiętnik przetrwania"


Tagi: doris lessing, książka, książki, mrowisko, piąte dziecko, podróż bena, pamiętnik przetrwania, literacki nobel, nobel 2007, biblioteka babel, nowa seria, PIW, teodor Dimow, Peter Henisch, Frigyes Karinthy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany